more_horiz
Wiadomości

Stała baza na Księżycu coraz bardziej realna? Naukowcy potwierdzili obecność wody w glebie Srebrnego Globu

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 17:20
Naukowcy z NASA potwierdzili obecność wody na Księżycu. To, że woda w postaci lodu jest na srebrnym globie wiadomo już od 2018 roku, teraz wiemy też, że cząsteczki H2O znajdują się także w pokrywającej satelitę warstwie gleby.
Człowiek na Księżycu. Zdj. Ilustracyjne
Człowiek na Księżycu. Zdj. IlustracyjneFoto: shutterstock / Castleski

shutterstock pełnia Księżyca 1200.jpg
Sieć komórkowa na księżycu? "Zasięg będzie działał dobrze"

Dzięki badaniom powietrznego obserwatorium SOFIA naukowcy potwierdzili także stałą obecność lodu w zacienionych miejscach na niskich szerokościach geograficznych. To ważne odkrycie ponieważ dzięki niemu wiemy, że woda jest na Księżycu o wiele bardziej powszechna niż wcześniej uważano.


Posłuchaj
00:26 10706710_1.mp3 Naukowcy potwierdzili obecność wody na Księżycu (IAR)

Obecność lodu oraz cząsteczek wody w wierzchniej warstwie gleby jest również bardzo ważne dla planowanej misji Artemis, która po latach ma umożliwić powrót człowieka na Srebrny Glob oraz budowę tam stałej bazy.

Jak jednak mówi astronom doktor Piotr Witek, podczas misji nie będzie mowy o masowym pozyskiwaniu wody na Księżycu. - Tej wody nie ma tam dużo. Żeby uzyskać szklankę wody musielibyśmy przetworzyć tonę regolitu - powiedział astronom.

Baza na księżycu

Naukowcy zwracają uwagę na fakt, że obecność cząsteczek wody znacznie ułatwia organizację stałej bazy kosmicznej na Księżycu. Woda jest niewygodna w transporcie a jej obecność jest konieczna między innymi do wytwarzania tlenu oraz utleniania paliwa.

Wyniki badań są efektem pracy powietrznego obserwatorium SOFIA, czyli Stratosferycznego Obserwatorium Astronomii Podczerwonej. Obserwatorium umieszczone na pokładzie samolotu bada promieniowanie emitowane przez ciała niebieskie. W jednym z najnowszych badań udało się wychwycić widmo pochodzące z powierzchni Księżyca o cechach typowych dla cząsteczek wody.
Misja Artemis planowana jest w 2024 roku.

pkur

Zobacz także

Zobacz także