more_horiz
Wiadomości

"Premier osiągnął ogromny sukces w Brukseli". Anita Czerwińska o porozumieniu na szczycie UE

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 23:25
- Porozumienie wynegocjowane przez premiera Mateusza Morawieckiego to ogromny sukces, z jednej strony Polska otrzyma 770 mld zł z unijnego budżetu, a z drugiej - środki te są bezpieczne, bo mechanizm warunkowości został ograniczony - powiedziała PAP rzecznik PiS Anita Czerwińska.
Rzecznik PiS Anita Czerwińska
Rzecznik PiS Anita CzerwińskaFoto: PAP/Piotr Nowak
1200 premier (1).jpg
Premier: negocjacje przyniosły nam bardzo dobry budżet

Na szczycie UE w Brukseli doszło do porozumienia przywódców unijnych ws. budżetu UE i funduszu odbudowy.

Czytaj także:

Rzecznik PiS w rozmowie z PAP oceniła, że szef polskiego rządu osiągnął w Brukseli ogromny sukces. - Porozumienie wynegocjowane przez premiera Mateusza Morawieckiego to ogromny sukces, gdyż z jednej strony Polska otrzyma 770 mld zł z unijnego budżetu, a z drugiej - środki te są bezpieczne, bo mechanizm warunkowości został ograniczony - mówiła.

Jak dodała, przyjęte na szczycie konkluzje blokują możliwość zmian wbrew Polsce. - Komisja Europejska ma obowiązek stosowania kryteriów odpowiadających konkluzjom Rady Europejskiej - wskazała.

grabowska genowefa_71041200.jpg
Prof. Grabowska: Polska i Węgry nie chcą, by urzędnicy KE ustalali, czym jest praworządność

Podkreśliła jednocześnie, że twarde zapisy w konkluzji RE wyznaczają "jasne granice dla innych instytucji". - Rozporządzenia i inne akty prawne mogą być stosowane tylko zgodnie z wytycznymi przyjętymi w konkluzjach. W konkluzji wprost zapisano, że "samo ustalenie, że doszło do naruszenia zasady państwa prawnego, nie wystarczy do uruchomienia mechanizmu". Ochroni to Polskę przed ryzykiem arbitralnych nadużyć tego instrumentu - stwierdziła Czerwińska.

W konkluzjach szczytu dot. budżetu UE zawarto m.in. zapisy dotyczące tzw. mechanizmu praworządności. Jeden z nich stanowi, że budżet UE, włączając Next Generation EU (instrument odbudowy), musi być chroniony przeciwko wszelkiego rodzaju nadużyciom finansowym, korupcji, konfliktowi interesów.

Kolejny z zapisów stanowi natomiast, że samo ustalenie, że doszło do naruszenia zasady państwa prawnego, nie wystarczy do uruchomienia mechanizmu blokowania środków finansowych dla państw członkowskich.

pb

Zobacz także

Zobacz także