more_horiz
Wiadomości

"Wielka ulga". Merkel, Michel i von der Leyen zadowoleni z porozumienia ws. budżetu UE

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 13:21
Kanclerz Niemiec Angela Merkel, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wyrazili w piątek na konferencji prasowej po szczycie UE zadowolenie z osiągniętego porozumienia w sprawie budżetu UE i funduszu odbudowy.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen
Kanclerz Niemiec Angela Merkel, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der LeyenFoto: PAP/EPA/JOHANNA GERON / POOL

Merkel podkreśliła, że to "wielka ulga", iż dzięki wspólnym wysiłkom udało się zbudować porozumienie wokół budżetu UE, funduszu odbudowy i mechanizmu warunkowości.

EN soros 1200.jpg
Soros atakuje Merkel. "Poddała się polsko-węgierskiemu szantażowi"

Zaznaczyła, że UE musi teraz podjąć decyzję dotyczącą nowych zasobów własnych w parlamentach narodowych, aby finansowanie stało się możliwe tak szybko, jak to możliwe. - Będziemy potrzebowali pieniędzy, będziemy potrzebowali inwestycji - powiedziała Merkel.

Czytaj także:

"Europa potrafi się porozumieć"

Von der Leyen podkreśliła, że to dobry dzień dla Europy. - To pokazuje, że Europa potrafi się porozumieć i działać w obliczu najgorszego kryzysu, z jakim kiedykolwiek mierzyła się UE. (...) Porozumienie pozwoli nam na silną gospodarczą odpowiedź na kryzys z zachowaniem praworządności. Obywatele i gospodarki UE potrzebują naszego wsparcia bardziej, niż kiedykolwiek i potrzebują go teraz - powiedziała szefowa KE.

1200 premier (1).jpg
Premier: negocjacje przyniosły nam bardzo dobry budżet

Dodała, że pakiet budżetowy musi zostać sfinalizowany, przy wsparciu europarlamentu, tak szybko, jak to możliwe.

Michel podkreślił, to duży krok do przodu. - Mamy budżet, mamy fundusz odbudowy, więc możemy zmierzyć się z transformacją cyfrową, transformacją energetyczną, możemy wspierać małe i średnie firmy, naszych obywateli - powiedział na konferencji prasowej.

paw/

Zobacz także

Zobacz także