more_horiz
Wiadomości

Poważna awaria w stacji kosmicznej. Z rosyjskiego segmentu wyciekają rezerwy tlenu

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 16:40
Z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wyciekają rezerwy tlenu - alarmuje rosyjskie Centrum Kontroli Lotów. Chodzi o zarządzany przez Rosjan segment "Zwiezda". Od września ubiegłego roku systematycznie ucieka z niego powietrze.
Widok na start rakiety ze statku kosmicznego Sojuz MS-17
Widok na start rakiety ze statku kosmicznego Sojuz MS-17Foto: PAP/ITAR-TASS
milky way gwiazdy niebo noc free shutt 1200.jpg
Widać orbitę Słońca i struktury w galaktyce. Naukowcy opublikowali nową mapę nieba

Kosmonauci do tej pory nie zlokalizowali miejsca, w którym może znajdować się mikropęknięcie.

Agencja Interfax przypomniała, że niedawno znaleziono ponad 40 cm pęknięcie wewnątrz stacji, które zostało zaizolowane. Załoga MSK chciała przeprowadzić podobne prace na zewnątrz, ale we wskazanym miejscu na poszyciu nie stwierdzono uszkodzeń.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:49 10805276_1.mp3 Na MSK kończą się rezerwy powietrza - alarmuje rosyjskie Centrum Kontroli Lotów - relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

Na luty Rosyjska Agencja Kosmiczna zaplanowała dostawę tlenu. Szef Roskosmosu Dmitrij Rogozin oświadczył, że jest w kontakcie z amerykańską NASA, która również dysponuje możliwościami dostarczenia na MSK awaryjnych zapasów powietrza.

1200_ISS_EN.jpg
Statek Sojuz MS-17 dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Budowa Międzynarodowej Stacji Kosmicznej rozpoczęła się w 1998 r. Pierwsza załoga dotarła na stację w 2000 r. MSK to wspólny projekt 16 państw zrzeszonych w sześciu agencjach kosmicznych, w tym NASA, Roskosmosie i Europejskiej Agencji Kosmicznej.

***

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) ma podczas swoich przelotów jasność większą niż najjaśniejsze gwiazdy nocnego nieba (opr. Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz/PAP) Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) ma podczas swoich przelotów jasność większą niż najjaśniejsze gwiazdy nocnego nieba (opr. Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz/PAP)

pb

Zobacz także

Zobacz także