more_horiz
Wiadomości

"Są korporacje, które mogą wpływać na rzeczywistość, ograniczając wolność słowa". Wiceszef MSZ o cenzurze w internecie

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 07:49
- Korporacje i instytucje niecieszące się mandatem demokratycznym mogą wpływać na rzeczywistość, ograniczając wolność słowa - powiedział w audycji Polskiego Radia 24 Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych.
Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych
Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznychFoto: Marcin Dławichowski/IAR

Jako podsumowanie prezydentury Donalda Trumpa media coraz częściej posługują się pojęciem "trumpizm".

shutterstock joe biden free 1200.jpg
Biden objęty procedurą impeachmentu? Polityk Partii Republikańskiej zapowiada wniosek w tej sprawie

- Mamy do czynienia w USA od kilku lat z wielkim sporem politycznym i próbą określenia tego fenomenu, jaki skonstruował prezydent Donald Trump i jego zwolennicy. To próba wtłoczenia w pewne ramy i negatywne konotacje - ocenił w audycji Marcin Przydacz.

Czytaj także:

Wiceminister spraw zagranicznych podkreślił, że pojawiający się w tym kontekście populizm również ma budzić negatywne skojarzenia. - Populizm staje się pałką do krytykowania. Wszyscy przeciwnicy mediów i polityków liberalno-lewicowych są populistami - zwłaszcza gdy potrafią wygrywać wybory - podkreślił. Dodał, że owo określenie "to konstrukt, przy pomocy którego stara się ogniskować uwagę krytyczną na swoich przeciwnikach politycznych".


Posłuchaj
11:54 _PR24_AAC 2021_01_15-07-15-11.mp3 Marcin Przydacz o wolności słowa w Stanach Zjednoczonych i roli mediów społecznościowych (24 pytania-Rozmowa Poranka/Polskie Radio 24)

 

Wolność słowa w mediach społecznościowych

pap trump twitter 1200.jpg
Twitter zamknął konto Trumpa. Komisarz UE za prawnym ustaleniem odpowiedzialności mediów społecznościowych

W audycji mowa była również o ograniczeniach możliwości komunikowania się poprzez konta w mediach społecznościowych prezydenta Trumpa.

W tym kontekście gość audycji przypomniał, że Polacy "po doświadczeniach ostatnich 200 lat, gdzie ta wolność słowa była w drastyczny sposób ograniczana", są tym bardziej przywiązani do tej idei. - Wolność słowa jest elementem esencjonalnym nie tylko demokracji, ale prawem przyrodzonym człowieka - powiedział Przydacz.

- Z wielkim niepokojem patrzymy na to, co się dzieje na świecie - zwłaszcza w internecie. Są korporacje, instytucje niecieszące się mandatem demokratycznym, a mogące wpływać na rzeczywistość, ograniczając wolność słowa - stwierdził.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Marcin Przydacz (wiceminister spraw zagranicznych)

Data emisji: 15.01.2021

Godzina emisji: 7.15

Polskie Radio 24/st

Zobacz także

Zobacz także