more_horiz
Wiadomości

Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Niemiec. Tematem m.in upamiętnienie polskich ofiar wojny

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 17:47
Projekt upamiętnienia w Berlinie polskich ofiar II wojny światowej ma poparcie prezydentów Polski i Niemiec. Jak poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski, podczas rozmowy telefonicznej obaj przywódcy omówili postępy w relacjach dwustronnych.
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: Krzysztof Sitkowski / KRPR / prezydent.pl

W czerwcu tego roku przypadnie 30. rocznica zawarcia polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

pucz monachijskiBundesarchiv_München,_Marienplatz 663x364.jpg
Pucz monachijski - Hitler chce władzy

"Temat się rozpoczął"

Krzysztof Szczerski mówił, że będzie to okazja do podsumowania "dobrych 30 lat" sąsiedztwa, ale prezydentom zależy też, by mówić o celach na przyszłość. Jak dodał, przedmiotem polsko-niemieckiego dialogu jest między innymi kwestia praw polonijnych i praw edukacyjnych, nad którymi obraduje okrągły stół złożony z przedstawicieli obu państw. Innym istotnym tematem jest upamiętnienie w Berlinie Polaków, którzy zginęli podczas II wojny światowej.

- Ten temat się rozpoczął, prace trwają. Prezydenci podkreślili, że jest ich wspólnym zainteresowaniem, by one skutecznie się zakończyły, by to upamiętnienie, to miejsce pamięci polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie powstało, że ten projekt wspierają i chcieliby, także w kontekście właśnie nadchodzącej rocznicy 30-lecia traktatu, widzieć konkretne efekty prac zespołu, w którym dziś pracują nad tym projektem - podkreślił minister Szczerski.

Posłuchaj
00:26 szczerski duda steinmeier IAR.mp3 Krzysztof Szczerski o upamiętnieniu polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie (IAR)

Czytaj również:

Miejsce pamięci Polaków - ofiar II wojny

shutterstock_granica PL GER 1200.jpg
Polsko-niemieckie traktaty graniczne

Pod koniec października ubiegłego roku niemiecki parlament zadecydował, że w Berlinie powstanie miejsce pamięci ofiar II wojny światowej i niemieckiej okupacji w Polsce. Wspólny wniosek w tej sprawie złożyły partie CDU/CSU, SPD, FDP i Sojusz 90/Zieloni.

Pomnik polskich ofiar hitlerowskich Niemiec ma powstać w pobliżu Anhalter Bahnhof, w zachodniej części dzielnicy Kreuzberg. Anhalter Bahnhof, stary dworzec przy Placu Askańskim, był jednym z głównych węzłów transportowych w Trzeciej Rzeszy.

jmo

Zobacz także

Zobacz także