more_horiz
Wiadomości

Syria: ulewy zniszczyły obozowiska dla uchodźców. W pomoc włącza się Polska Misja Medyczna

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 05:45
Potężne ulewy zniszczyły obozowiska dla uchodźców w Syrii. Chodzi o miejsca, zamieszkałe przez Syryjczyków, którzy uciekli przed walkami w prowincjach Idlib i Aleppo. ONZ apeluje o wsparcie poszkodowanych. W pomoc włącza się także Polska Misja Medyczna.
Dwaj chłopcy w obozie dla uchodźców
Dwaj chłopcy w obozie dla uchodźcówFoto: Osama Jumaa/Zuma Press/Forum

Ulewy w północnej Syrii zaczęły się już kilka dni temu. Według ONZ, w prowincjach Idlib i Aleppo powodzie wygnały z domów 41 tysięcy osób. Jedno dziecko zmarło z wychłodzenia.

ZOBACZ TAKŻE
facebook caritas transport 663.jpg
Odpowiedź na prośby mieszkańców Bejrutu. Transport pomocy od Caritas Polska odleciał do Libanu

Najgorsza sytuacja jest w prowizorycznych obozach, gdzie mieszka półtora miliona uchodźców. Szacuje się, że kataklizm częściowo lub całkowicie zniszczył namioty w niemal dwustu obozowiskach, a poszkodowanych tam jest 67 tysięcy uciekinierów.

Posłuchaj
00:52 10873717_1 (1).mp3 Potężne ulewy zniszczyły obozowiska dla uchodźców w Syrii, w pomoc włączają się Polacy. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

Czytaj również:

Problemy uchodźców

- Woda przelewa się przez namioty. Wilgotność jest tak duża, że szkodzi dzieciom. Krąży tutaj też koronawirus. Zarówno moja matka, mój brat i moja siostra - wszyscy się zakazili. Przeniosłem ich wszystkich do jednego namiotu - mówi jeden z uchodźców z prowincji Idlib Anas.

Organizacje humanitarne apelują o pomoc dla Syryjczyków. Zbiórkę pieniędzy na ten cel rozpoczęła właśnie Polska Misja Medyczna, która na miejscu pomaga poprzez syryjskich lekarzy. Szczegóły zbiórki Polskiej Misji Medycznej można znaleźć na stronie internetowej organizacji www.pmm.org.pl.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
flockr_caritasPolska.jpg
Akcje charytatywne w czasie pandemii. Wicedyrektor Caritas: wolontariusze są ciągle w gotowości

Po deszczach - śnieg i przymrozki

Prognozy na najbliższe dni dla północnej Syrii przewidują, że uchodźców czekają teraz przymrozki oraz śnieg. To wszystko może dodatkowo jeszcze pogorszyć ich sytuację.

Obozowiska w prowincji Idlib powstały jeszcze w pierwszych latach trwającej od dekady wojny domowej w Syrii. Szybko zaczęły jednak zapełniać się półtora roku temu, kiedy rozgorzały walki między tureckimi i syryjskimi żołnierzami.

ms

Zobacz także

Zobacz także