more_horiz
Wiadomości

USA przyjmą imigrantów z Meksyku. O azyl ubiega się około 25 tys. osób

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2021 12:25
Stany Zjednoczone zaczną przyjmować tych imigrantów, którzy ubiegali się o azyl pod rządami Trumpa i zostali zmuszeni do pozostania w Meksyku w oczekiwaniu na przesłuchania przed sądem - potwierdziła w piątek administracja Joe Bidena. USA szacują, że takich osób, które są już w trakcie aktywnego procesu ubiegania się o azyl, jest około 25 tysięcy. Z powodu pandemii administracja Bidena nie będzie przyjmować większości nowych wniosków o azyl.
Patrol na granicy Meksyku i USA w okolicy Tijuany i San Diego
Patrol na granicy Meksyku i USA w okolicy Tijuany i San DiegoFoto: Shutterstock.com / Sherry V Smith

biały dom free shutt 1200.jpg
Co już wiemy o prezydenturze Bidena? Ekspert: w relacjach z Polską kontynuacja i nowe obszary, wsparcie Ukrainy

"Jak wyjaśnił prezydent Biden, rząd USA jest zdecydowany odbudować bezpieczny, uporządkowany i humanitarny system imigracyjny. (…) Zmiany będą wymagały czasu" - stwierdził minister bezpieczeństwa krajowego (DHS) Alejandro Mayorkas, cytowany przez dziennik "USA Today".

Dodał, że względu na pandemię obostrzenia na granicy pozostają w mocy i będą egzekwowane. Apelował, aby osoby, które nie są uprawnione do przyjazdu do Ameryki, nie gromadziły się przy granicy.

Rozpatrywanie spraw imigrantów, którzy podjęli starania o azyl jeszcze w czasie kadencji Donalda Trumpa i zmuszone zostały do czekania w Meksyku na przesłuchania sądowe, rozpoczną się 19 lutego. Dla tych, którzy otrzymają zgodę otwarte będą w pierwszej kolejności trzy punkty wjazdowe.

Waszyngton szacuje, że w Meksyku oczekuje na azyl około 25 000 ludzi. Zdaniem urzędników DHS codziennie będą załatwiane sprawy do 300 imigrantów.


nord stream 2 1200.jpg
Niemcy wciąż chcą wymusić akceptację dla Nord Streamu 2. Jasna deklaracja Bidena

Nie będzie nowych wniosków o azyl

Z powodu COVID-19 administracja Bidena nie będzie przyjmować większości nowych wniosków o azyl. Współpracuje z Meksykiem, i kilkoma międzynarodowymi organizacjami non-profit, aby zidentyfikować tych, którzy kwalifikują się do ponownego rozpatrzenia podań. Testy na obecność koronawirusa sfinansuje rząd USA.

Pierwszego dnia urzędowania Bidena, DHS ogłosił, że natychmiast wstrzymuje wysyłania osób ubiegających się o azyl z Ameryki do południowego sąsiada zgodnie z wcześniejszym programem "Pozostań w Meksyku". Porozumienie z tym krajem pozwoliło amerykańskim funkcjonariuszom granicznym odesłać ponad 70 000 migrantów do Meksyku.

Jak twierdzi „USA Today” 27 000 osób ubiegających się o azyl w ramach programu uczestniczyło w przesłuchaniach przed ograniczeniami z powodu pandemii.

Oczekuje na nie kolejnych 12 000 imigrantów.

Dyrektor wykonawczy meksykańskiej koalicji broniącej imigrantów (Coalicion Pro Defense del Migrante) Esmeralda Siu z zadowoleniem przyjęła piątkową zapowiedź.

"Są ludzie, którzy są tu od 2019 roku i inni, którzy wyjechali. W schroniskach ludzie czekają ponad rok"- mówiła Siu.

Według DHS imigranci czekający najdłużej będą traktowani priorytetowo.

PAP/IAR/in./

Zobacz także

Zobacz także