more_horiz
Wiadomości

Europejska Agencja Kosmiczna szuka śmiałków gotowych lecieć w kosmos. Stawia szereg wysokich wymagań

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 18:07
Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła pierwszy od ponad dekady nabór kandydatów na astronautów, którzy w przyszłości mogą polecieć na Księżyc lub na Marsa. Przedstawiciele ESA podczas konferencji online przedstawili wymogi wobec kandydatów.
Europejska Agencja Kosmiczna szuka kandydatów na załogowe misje. Rekrutacja rusza 31 marca
Europejska Agencja Kosmiczna szuka kandydatów na załogowe misje. Rekrutacja rusza 31 marcaFoto: NASA/ nasa.gov

artemis1200.jpg
Lot na księżyc w 2024 r.? Trwają testy rakiety budowanej przez NASA i Boeinga, w tle COVID

W przeciwieństwie do poprzednich wypraw - gdy w kosmos latali głównie piloci bojowi - teraz poszukiwani są eksperci z różnych dziedzin. Wymogiem jest wyższe wykształcenie, dobre zdrowie oraz bardzo dobra znajomość języka angielskiego. - ESA poszukuje odważnych i skłonnych do wyrzeczeń ekspertów - mówi Przemysław Rudź z Polskiej Agencji Kosmicznej.


Posłuchaj
00:27 kosmos-SETKA1.mp3 Przemysław Rudź z Polskiej Agencji Kosmicznej: ESA poszukuje odważnych i skłonnych do wyrzeczeń ekspertów (IAR)

- Wysyła się lekarzy, biologów, inżynierów różnego rodzaju. Trzeba pamiętać o tym, że nasze umiejętności muszą się przydać i wpisać w program realizowany w przestrzeni kosmicznej - dodał.

Nie tylko umiejętności zawodowe

By mieć szansę polecenia w kosmos, trzeba również posiadać odpowiednie cechy charakteru. Przyszli astronauci poddawani są wieloetapowej selekcji, podczas której sprawdza się ich odporność na stres, a także usposobienie. - Wbrew pozorom, w przestrzeni kosmicznej są to bardzo ważne cechy - mówi astronom Jerzy Rafalski.

00:29 kosmos-setka2.mp3 Astronom Jerzy Rafalski: wbrew pozorom, charakter i usposobienie są w kosmosie bardzo ważne (IAR)

- Jeżeli żyjemy w ogromnym stresie, to nerwy musimy trzymać na wodzy. Umiejętność radzenia sobie w stresie oraz uśmiech, otwartość do ludzi - to jest niezwykle ważne - powiedział astronom.

Czytaj także: 

Nabór dopiero ruszy

Nabór rozpocznie się 31 marca i potrwa do 22 maja. Selekcja przewidziana jest do października 2022 roku, później kilkoro wybranych kandydatów rozpocznie intensywne szkolenie. By wziąć udział w rekrutacji, należy wypełnić formularz na stronie internetowej Europejskiej Agencji Kosmicznej, w zakładce "Kariera".

Wszyscy chętni muszą liczyć się z dużą konkurencją - w ubiegłorocznej rekrutacji NASA wzięło udział ponad 12 tysięcy osób.

mbl


Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także