more_horiz
Wiadomości

"Dług reparacyjny nie ulega przedawnieniu". Jednoznaczne stanowisko niemieckiego eksperta

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 08:16
Dr Karl Heinz Roth, przedstawiany przez "Gazetę Polską" jako "najwybitniejszy na Zachodzie znawca problematyki niemieckiego długu reparacyjnego", uważa - jak donosi w środę tygodnik, że dług ten nie ulega przedawnieniu i jest w dalszym ciągu otwarty.
Kadr z filmu Miasto Ruin
Kadr z filmu "Miasto Ruin"Foto: Muzeum Powstania Warszawskiego

"Polska nigdy nie zrzekła się prawa do odszkodowań" - cytuje Rotha "Gazeta Polska", dodając, że według tego niemieckiego specjalisty "nie może być mowy o prawdziwym pojednaniu polsko-niemieckim tak długo, jak długo Niemcy nie wezmą odpowiedzialności za swoją przeszłość".

Czytaj więcej
Jarosław Sellin 663.jpg
"Mamy moralne prawo się upominać". Jarosław Sellin o reparacjach wojennych

"Uważa, że powinniśmy w tej sprawie działać wspólnie z pozostałymi państwami, które wysuwają roszczenia wobec Niemiec, przede wszystkim z Grecją" - czytamy w artykule Piotra Grochmalskiego, który powołał się na wydaną w 2017 r. w Niemczech publikację "Wyparte. Odrodzone. Odrzucone. Niemiecki dług reparacyjny wobec Polski i Europy". Książka ta, którą Dr Roth napisał wspólnie z Hartmutem Rübnerem, ukazała się także w 2020 r. w Polsce nakładem Instytutu Zachodniego.

"Potomkowie twórców fabryk śmierci i planu zagłady polskiego narodu nadal nie potrafią dostrzec twardej korelacji między spłatą długu reparacyjnego wobec swoich ofiar a materialną i moralną odpowiedzialnością za III Rzeszę" - czytamy w tekście "Gazety Polskiej", która przypomina też, że 45 mld dolarów wynoszą - według szacunków zespołu prof. Wojciecha Falkowskiego - straty poniesione przez stolicę Polski w wyniku zniszczeń dokonanych przez Niemców.

Czytaj także:

jp

Zobacz także

Zobacz także