more_horiz
Wiadomości

Obywatelskie nieposłuszeństwo. Związki zawodowe w Birmie wzywają do strajku przeciwko juncie

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 17:15
Grupa wpływowych związków zawodowych w Birmie wzywa do rozpoczęcia w poniedziałek ogólnokrajowego strajku, aby całkowicie wstrzymać gospodarkę i zmusić wojskową juntę do oddania władzy, przejętej w wyniku zamachu stanu z 1 lutego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: EPA/NARONG SANGNAK

W komunikacie sygnowanym przez dziewięć związków wezwano "wszystkich ludzi w Birmie", aby przestali pracować i doprowadzili do "całkowitego, przedłużonego zatrzymania" gospodarki.

1200_Birma_PAP.png
Birma: kolejny dzień protestów przeciw zamachowi stanu, policja użyła broni palnej

- Apel zwiększa szanse, że do strajku przyłączy się wielu pracowników z sektora prywatnego, co prawdopodobnie wywrze rzeczywistą presję na wojskowe władze – ocenił cytowany w niedzielę przez agencję Reutera dyrektor programowy na Birmę z amerykańskiej organizacji broniącej praw pracowniczych Solidarity Center, Andrew Tillett-Saks.

Obywatelskie nieposłuszeństwo

Wezwanie do strajku generalnego jest kolejnym elementem kampanii nieposłuszeństwa obywatelskiego wobec armii, która obaliła demokratycznie wybrany rząd noblistki Aung San Suu Kui i jej partii, Narodowej Ligi na rzecz Demokracji (NLD).

Birma protest 1200 PAP.jpg
"Odrażająca przemoc". USA potępiły tłumienie protestów w Birmie

Od puczu w kraju trwają masowe protesty uliczne, a siły bezpieczeństwa brutalnie rozpędzają je przy użyciu armatek wodnych, gumowych kul i ostrej amunicji. Według informacji ONZ w toku protestów zginęło już ponad 50 osób.

Kwestionowane zwycięstwo

Demonstranci domagają się uwolnienia Suu Kyi i innych aresztowanych osób oraz przywrócenia obalonego rządu NLD. Wojskowe władze postawiły Suu Kyi szereg zarzutów kryminalnych, za które grozi jej wieloletnie więzienie.

Czytaj także:NLD odniosła wysokie zwycięstwo w listopadowych wyborach parlamentarnych. Armia twierdzi jednak, że wybory były sfałszowane, mimo że komisja wyborcza nie dopatrzyła się nieprawidłowości.

Junta ogłosiła stan wyjątkowy na okres roku i zapowiedziała kolejne wybory. Wielu Birmańczyków nie wierzy jednak w te zapowiedzi i obawia się, że zamach stanu będzie zaledwie początkiem długotrwałej, opresyjnej dyktatury wojska.

fc

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także