more_horiz
Wiadomości

Protesty w Birmie. Są kolejne ofiary śmiertelne

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 12:14
Co najmniej ośmiu uczestników demonstracji zostało zabitych przez birmańskie siły bezpieczeństwa w mieście Aungban w stanie Szan na wschodzie kraju - podała w piątek agencja Reutera. W stolicy, Naypyidaw, policja zatrzymała kolejnych dziennikarzy, w tym reportera BBC. Według agencji demonstranci zostali zastrzeleni podczas próby sforsowania barykady przez siły bezpieczeństwa. Siedmiu z nich miało zginąć na miejscu, ósmy zmarł w szpitalu.
Protest w Rangunie 16 marca.
Protest w Rangunie 16 marca.Foto: Aung Kyaw Htet / Zuma Press / Forum

Jak wynika z zestawienia birmańskiego Związku Pomocy Więźniom Politycznym (AAPP), od puczu 1 lutego władze zabiły co najmniej 232 przeciwników. Mimo to protesty przeciwko wojskowej juncie nadal trwają. W piątek policja przełamała barykady protestujących w największym mieście kraju, Rangunie. Demonstracje odbyły się również w drugim co do wielkości mieście Mandalaj, a także Mjingjan i Kata w środkowej części kraju oraz w Mjawaddy na wschodzie.

birma protest pap 1200.jpg
Po protestach w Birmie. Junta wojskowa wprowadziła stan wojenny w kilku dzielnicach największego miasta kraju

W Naypyidaw władze zatrzymały kolejnych dwóch dziennikarzy - reportera pracującego dla birmańskiego portalu Mizzima oraz korespondenta BBC Aunga Thura. Według ONZ władze zatrzymały dotąd co najmniej 37 przedstawicieli prasy i wciąż przetrzymują 19, w tym polskiego fotoreportera i współpracownika niemieckiej agencji dpa Roberta Bociagę.

Wezwanie do zaprzestania przemocy

W reakcji na pogarszającą się sytuację prezydent Indonezji Joko Widodo wezwał w piątek do przywrócenia demokracji w Birmie i "natychmiastowego zaprzestania przemocy". Inni sąsiedzi Birmy byli dotąd w większości powściągliwi w swoich wypowiedziach na temat sytuacji w tym kraju.

Czytaj także:

 - Indonezja wzywa do dialogu, by natychmiast doprowadzić do pojednania, by przywrócić demokrację, pokój i stabilność - powiedział prezydent. Dzień wcześniej główny dowódca indonezyjskiej armii miał wyrazić zaniepokojenie sytuacją w Birmie podczas pierwszej od czasu puczu wirtualnej konferencji z udziałem szefa birmańskiej junty gen. Min Aung Hlainga oraz innych wojskowych z regionu.

birma mid-epa09058420_2 1200.jpg
Obywatelskie nieposłuszeństwo. Związki zawodowe w Birmie wzywają do strajku przeciwko juncie

Tymczasem ambasador Birmy przy ONZ Kyaw Moe Tun, który publicznie zerwał z reżimem, oznajmił w piątek, że grupa birmańskich posłów, którzy zostali pozbawieni przez juntę mandatów, rozważa możliwości uruchomienia dochodzenia Międzynarodowego Trybunału Karnego w sprawie zbrodni przeciwko ludzkości popełnianych przez juntę. Chodzi m.in. o brutalną pacyfikację demonstracji, przymusowe eksmisje, zabójstwa i zaginięcia prodemokratycznych działaczy oraz więzienie liderów politycznych, na czele z dotychczasową szefową rządu Aung San Suu Kyi.

pg

Zobacz także

Zobacz także