more_horiz
Wiadomości

Proces pokojowy w Afganistanie. Sekretarz obrony USA spotkał się z prezydentem Ghanim

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2021 17:14
Amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin spotkał się w Kabulu z prezydentem Afganistanu Aszrafem Ghanim. Jak poinformowała strona afgańska, rozmowy dotyczyły przebiegu procesu pokojowego oraz nasilenia się walk w tym kraju.
Obóz uchodźców w Afganistanie
Obóz uchodźców w AfganistanieFoto: mustafa olgun/shutterstock

Niezapowiadana wizyta szefa Pentagonu, której szczegóły były utajnione do ostatniej chwili, przypada na kilka tygodni przed planowanym wycofaniem się ostatnich żołnierzy Stanów Zjednoczonych na mocy porozumienia zawartego z talibami w zeszłym roku. W ubiegłym tygodniu prezydent USA Joe Biden powiedział jednak, że termin wycofania uzgodniony na 1 maja będzie "trudny" do dotrzymania, co wywołało oburzenie talibów, którzy ostrzegli, że Waszyngton będzie "odpowiedzialny za konsekwencje".

afganistan usa forum 1200 .jpg
Porozumienie między USA a talibami. Biały Dom: dokonamy przeglądu umowy

W ramach porozumienia talibowie zobowiązali się między innymi do podjęcia rozmów pokojowych z negocjatorami rządu afgańskiego, ale nie na tym polu poczynili prawie żadnych postępów, zaś walki się zaogniły - szczególnie na obszarach wiejskich.

Kontekstem wizyty szefa Pentagonu, który służył w Afganistanie jako dowódca dywizji od września 2003 do sierpnia 2005 roku, jest również impas w procesie pokojowym.

Wcześniej amerykański minister obrony był w Indiach. Ze swoim odpowiednikiem rozmawiał na temat rozwoju współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa.

kb

Zobacz także

Zobacz także