more_horiz
Wiadomości

Mutacja koronawirusa. Francja zawiesza wszystkie połączenia lotnicze z Brazylią

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 17:23
Francja zawiesza wszystkie połączenia lotnicze z Brazylią. Francuski rząd chce tym sposobem uniknąć transmisji tamtejszej mutacji koronawirusa, coraz częściej wykrywanej w wielu krajach Ameryki Południowej. Wariant ten jest bardziej zaraźliwy i bardziej odporny na szczepionkę niż inne szczepy wirusa SARS-CoV-2.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Sam Wordley / Shutterstock.com
shutterstock koronawirus free świat 1200.jpg
Trzecia fala koronawirusa. W Europie zamykają się kolejne kraje

Zaostrzenia przepisów sanitarnych dla pasażerów przybywających z Brazylii domagała się podczas debaty w Zgromadzeniu Narodowym opozycja. - Widzimy, że sytuacja się pogarsza. Podjęliśmy więc decyzję o wstrzymaniu aż do odwołania wszystkich lotów między Brazylią i Francją - poinformował deputowanych premier Jean Castex.

Czytaj także:

Jeszcze kilka godzin temu ministerstwo transportu wykluczało możliwość wprowadzenie całkowitego zakazu lotów z Brazylii, twierdząc, że decyzja w tej sprawie zależy od Unii Europejskiej. Władze szacują, że do tej pory około tysiąca pasażerów przybywało co tydzień z Brazylii do Francji.

Eksperci ostrzegają

Od kilku dni francuscy eksperci ostrzegają przed brazylijską mutacją SARS-CoV-2, która - zdaniem niektórych - może spowodować czwartą falę pandemii. Według lekarzy wariant ten jest odporny na niektóre szczepionki i zaraża przede wszystkim osoby w wieku poniżej 40 lat. Jego transmisja jest dwa razy szybsza niż w przypadku klasycznej formy wirusa.

Obecnie brazylijski wariant odpowiada za mniej więcej 0,5 procent zakażeń we Francji. Od kilku dni zmutowana forma patogenu rozwija się coraz szybciej w wielu krajach Ameryki Południowej, w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie.

dn

Zobacz także

Zobacz także