more_horiz
Wiadomości

"Nie możemy wykluczać muzułmanów z ewangelizacji". We Francji trwają nawrócenia na chrześcijaństwo

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 06:59
- Nie możemy wykluczać z ewangelizacji muzułmanów. Oni też mają prawo usłyszeć orędzie o zbawieniu – mówi 34-letnia Nadia Piccarreta, konwertytka z islamu, która obecnie uczy katechezy we francuskich szkołach.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay
mid-epa09057109 (1).jpg
"Nienawiść nie może zostać uciszona krwią". W Mosulu papież modlił się za ofiary zbrodni ekstremistów

Nadia Piccarreta podkreśla, że jej nawrócenie stało się pełne, gdy sama zaczęła ewangelizować. - Trzeba obudzić ochrzczonych we Francji, ponieważ jest w tym kraju wielu ludzi, którzy wciąż czekają na poznanie prawdy o Jezusie – podkreśla Piccarreta. Zauważa, że pomostem prowadzącym muzułmanów do Kościoła może być Maryja. Przestrzega zarazem przed krytykowaniem w czasie ewangelizacji proroka Mahometa i odnoszeniem się do kwestii społeczno-politycznych w islamie.

Z danych francuskiej służby ds. katechezy i katechumenatu wynika, że 10 procent dorosłych ochrzczonych pochodziło z islamu.

Czytaj także:

We Francji rozwijają się kolejne inicjatywy duszpasterskie, których celem jest głoszenie Ewangelii muzułmanom. Projekt ewangelizacyjny zainicjowany we Wspólnocie Emmanuel wdrażany jest w kolejnych parafiach. 

Jeszcze kilka lat temu mówienie o ewangelizacji muzułmanów było we Francji źle widziane, a w strukturach kościelnych w tym temacie istniała prawdziwa luka duszpasterska. Tę sytuację zaczęli zmieniać członkowie Wspólnoty Emmanuel przygotowując specjalne kursy formacyjne, na których poznawano zasady islamu i uczono się, jak głosić Ewangelię muzułmanom, szanując kulturę ich pochodzenia i pokonując element strachu związany m.in. z utożsamianiem wyznawców islamu z terroryzmem.

Wspólnota i pomoc

 Zwracano też uwagę na nieznany w chrześcijaństwie aspekt kary za zmianę religii, co w islamie łączy się często z zerwaniem relacji rodzinnych i wyobcowaniem ze społeczeństwa. Dlatego też zaczęto tworzyć specjalne wspólnoty dla konwertytów, starając się, by znaleźli w nich wsparcie w codziennym życiu i pomoc w zbudowaniu nowego środowiska wiary.

papież irak pap 1200.jpg
"Dość przemocy, ekstremizmu, podziałów i nietolerancji". Przesłanie papieża Franciszka z Iraku

Podobne inicjatywy były podejmowane też przez inne wspólnoty i ruchy, dlatego też z czasem utworzono specjalną platformę Mission Ismérie, na której można się dzielić doświadczeniem i trudnościami związanymi z ewangelizacją osób wywodzących się z islamu. W czasie prowadzonych kursów chrześcijanie uczą się, jak prowadzić pełen szacunku dialog i jakiego języka używać, poznają też różnice w rozumieniu Jezusa i Maryi w islamie i chrześcijaństwie oraz uczą się odpowiadać na najczęstsze pytania osób zainteresowanych Kościołem, które dotyczą tajemnicy wcielenia, miłosierdzia i przebaczenia grzechów.

W wielu francuskich diecezjach powstają specjalne misje poświęcone przyjęciu muzułmanów, którzy przygotowują się do chrztu lub już nawrócili się na chrześcijaństwo. Szacuje się, że 1/10 francuskiego społeczeństwa stanowią muzułmanie.

pg,VaticanNews

Zobacz także

Zobacz także