more_horiz
Wiadomości

Badanie: szczepionka Pfizera skuteczna przeciwko wszystkim wariantom koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 18:47
Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców uniwersytetu w Jokohamie sugerują, że szczepionka firmy Pfizer przeciw COVID-19 jest skuteczna wobec wszystkich głównych wariantów koronawirusa - podała w środę agencja Kyodo.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: PAP/EPA/VALDRIN XHEMAJ

W badaniu Miejskiego Uniwersytetu Jokohamy zbadano próbki krwi 105 osób zaszczepionych preparatem Pfizera - obecnie jedynego stosowanego w Japonii - i sprawdzono, jak zawarte w niej przeciwciała reagują na siedem głównych wariantów koronawirusa.

Japonia covid 1200 shutter.jpg
Nawrót epidemii w Japonii. Stan wyjątkowy w Tokio i trzech prefekturach

W zetknięciu z wariantami z Wielkiej Brytanii, RPA i Brazylii przeciwciała obecne w osoczu były w stanie zneutralizować wirusa w 90-94 procent przypadków, podczas gdy skuteczność sięgała 97 procent wobec szczepu z Indii, a 99 procent - wariantu powszechnego w Japonii na początku pandemii.

Badanie potwierdza wcześniejsze eksperymenty

Badanie w dużej mierze potwierdza wcześniejsze podobne eksperymenty, które zademonstrowały tylko nieznacznie obniżoną skuteczność szczepionki przeciwko wariantom, przy czym najbardziej odporny był ten z RPA.

Jak pisze Kyodo, według danych japońskiego Narodowego Instytutu Chorób Zakaźnych już ponad 90 proc. przypadków Covid-19 to infekcje wywołane przez szczepy koronawirusa zawierające mutację N501Y, przede wszystkim wariant brytyjski.

Czytaj także:

Na nieco ponad dwa miesiące przed Igrzyskami Olimpijskimi, które mają się odbyć w Tokio, Japonia zmaga się obecnie z czwartą falą pandemii, podczas gdy akcja szczepień przeciwko Covid-19 przebiega znacznie wolniej niż w większości rozwiniętych krajów. Jak dotąd co najmniej jeden zastrzyk otrzymało niecałe 3 proc. mieszkańców. 

nt

Zobacz także

Zobacz także