more_horiz
Wiadomości

"Rosja dąży do wchłonięcia wschodniej Ukrainy". Media o dokumencie UE

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 11:11
"Według Unii Europejskiej Rosja usiłuje stopniowo wchłonąć część wschodniej Ukrainy, m.in. przez wydawanie rosyjskich paszportów mieszkańcom Donbasu" – przekazują w czwartek TV Dożd i agencja Bloomberg, powołując się na dokument, zaprezentowany w tym tygodniu na forum UE.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/photo.ua

W dokumencie, z którym zapoznał się Bloomberg, UE ocenia, że kroki podejmowane przez Kreml w Donbasie, "mają na celu faktyczną integrację z Rosją terenów, które znajdują się poza kontrolą rządu w Kijowie". Chodzi m.in. o wydawanie ich mieszkańcom rosyjskich paszportów czy organizację nielegalnych wyborów.

shutterstock_rosja statek wojsko marynarka statki 1200.jpg
Były dowódca wojsk NATO ostrzega: następna prowokacja Rosji może mieć miejsce na Morzu Czarnym

Pomoc dla Ukrainy

Agencja nie uściśla, o jaki konkretnie dokument chodzi, ani nie podaje jego pełnej treści. Według niej unijna dyplomacja ma wkrótce przygotować raport dotyczący tego problemu. Wśród możliwych działań, które proponują autorzy dokumentu, są różnego rodzaju formy wsparcia dla Ukrainy, m.in. pomoc w walce z cyberatakami i dezinformacją, wsparcie programu szczepień, zwłaszcza w grupach szczególnie narażonych.

Czytaj także:

Inne możliwe formy działań wskazane w dokumencie, to zwiększanie bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy, by zmniejszyć uzależnienie od Rosji oraz wspieranie wysiłków na rzecz nieuznawania rosyjskich paszportów, wydawanych na Krymie i Donbasie. Dokument rekomenduje również rozważenie dopuszczenia Ukrainy do udziału w niektórych unijnych programach w dziedzinie bezpieczeństwa. Bloomberg twierdzi, że podczas wtorkowej dyskusji unijni ambasadorzy w Komitecie Politycznym i Bezpieczeństwa (KPiB), oceniali dokument w zróżnicowany sposób. Część poparła go, a inni zauważali, że dokument nie podkreśla w wystarczającym stopniu wymagań wobec Ukrainy – konieczności przeprowadzenia reform, na przykład, w dziedzinie walki z korupcją.

Niezależna telewizja Dożdż przypomina, że w 2019 r. prezydent Władimir Putin wydał dekret, który umożliwia mieszkańcom części rejonów obwodów donieckiego i ługańskiego otrzymanie obywatelstwa Rosji w trybie uproszczonym. Do maja 2021 r. rosyjskie paszporty przyznano blisko 530 tys. osób na tych terenach.

PAP/dz

Zobacz także

Zobacz także