more_horiz
Wiadomości

Konflikt na Bliskim Wschodzie. Papież wezwał do pojednania

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2021 13:35
Franciszek spotkał się z wiernymi na placu św. Piotra na południowej modlitwy do królowej Niebios. Papież zaapelował w niedzielę o przerwanie działań zbrojnych między Izraelczykami i Palestyńczykami, o dialog i pojednanie. Podkreślił, że wśród zabitych są dzieci. - To jest straszne, niedopuszczalne - mówił.
Papież Franciszek
Papież FranciszekFoto: PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Papież poświęcił katechezę przed modlitwą obchodzonej dziś w Kościele uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego. Powiedział, że poprzez Ducha Świętego wierni, mimo swoich słabości, grzechów i ograniczeń, są wezwani do świadczenia o Chrystusie.

Izrael Palestyna konflikt PAP 1200.jpg
Pomoc humanitarna dla Strefy Gazy. Czerwony Krzyż wysłał swoich przedstawicieli

Śledzę z ogromnym zaniepokojeniem to, co dzieje się w Ziemi Świętej. W tych dniach dochodzi do gwałtownych starć zbrojnych między Strefą Gazy i Izraelem, niosących ryzyko, że wywołają spiralę śmierci i zniszczenia - powiedział Franciszek.

Po modlitwie papież wyraził głęboki niepokój eskalacją konfliktu zbrojnego między Izraelczykami i Palestyńczykami. Podkreślił, że giną również dzieci.

"Wiele osób zostało rannych, a bardzo dużo niewinnych zginęło. Są wśród nich także dzieci. To jest straszne, niedopuszczalne. Ich śmierć jest znakiem tego, że nie chce się budować przyszłości, ale chce się ją niszczyć" - oświadczył Franciszek.

Czytaj także:

Mówił o nakręcającej się spirali śmierci, zniszczenia i nienawiści.

- Dokąd prowadzą nienawiść i zemsta? Czy naprawdę można myśleć o pokoju zabijając bliźnich? - pytał papież.


Posłuchaj
00:57 11081001_1.mp3 Papież wezwał do pojednania między Izraelczykami i Palestyńczykami. Relacja Piotra Kowalczuka (IAR)

 

- W imię Boga, który stworzył wszystkie istoty ludzkie równe w prawach, obowiązkach i godności wzywam do tego, by żyły między sobą jak bracia, kieruję apel o spokój, a do odpowiedzialnych, by przerwano szczęk oręża i by wejść na drogi pokoju, także z pomocą wspólnoty międzynarodowej - wezwał.

1200.jpg
Eskalacja w Strefie Gazy. Kolejny raz wzrosła liczba zabitych

Papież wezwał strony konfliktu do natychmiastowego przerwania walk i rozpoczęcie dialogu. Zaapelował do społeczności międzynarodowej do wsparcia inicjatyw pokojowych.

- Módlmy się nieustannie o to, by Izraelczycy i Palestyńczycy mogli znaleźć drogę dialogu oraz przebaczenia, by byli cierpliwymi budowniczymi pokoju i sprawiedliwości otwierając się krok po kroku na wspólną nadzieję oraz koegzystencję między braćmi. Módlmy się za ofiary, zwłaszcza za dzieci, módlmy się o pokój do Królowej Pokoju - apelował papież.

bf

Zobacz także

Zobacz także