more_horiz
Wiadomości

Nagrania Polskiego Radia z września 1939 roku na liście UNESCO. "Wciąż zaginiona jest trzecia partia płyt"

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 15:20
Dyrektor Archiwum Polskiego Radia Elżbieta Berus-Tomaszewska ocenia, że kolekcja 93 oryginalnych, stalowych płyt gramofonowych z nagraniami z września 1939 roku ma ogromną wartość historyczną. Materiały dźwiękowe Polskiego Radia z przemówieniami między innymi Stefana Starzyńskiego i Józefa Becka zostały wpisane na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata".
Siedziba Polskiego Radia w Warszawie
Siedziba Polskiego Radia w WarszawieFoto: FORUM / Wlodzimierz Wasyluk

Agnieszka Kamińska  Prezes Polskiego Radia 1200.jpg
Prezes Polskiego Radia: serwis o Bitwie Warszawskiej wśród głównych form rozpowszechniania wiedzy o tym wydarzeniu

Elżbieta Berus-Tomaszewska podkreśla, że podczas wojny "rola radia była nie do przecenienia". Dzięki radiu ludność cywilna otrzymywała komunikaty o zbliżających się bombardowaniach.

- Tutaj też zbierały się najważniejsze osoby, przychodził prezydent Starzyński, przychodził minister spraw zagranicznych Beck i oczywiście Lipiński. Także ta rola radia została w tej chwili uwidoczniona dzięki tym płytom, które były nagrywane i ocalały - mówi.


Posłuchaj
00:31 11118873_2.mp3 Elżbieta Berus-Tomaszewska o nagraniach z 1939 roku (źr. IAR)

 

Dyrektor Archiwum dodaje, że przemówienia nagrane na płytach Polskiego Radia są unikatowe, a ich wartość historyczna ogromna.


Posłuchaj
00:25 11118877_1.mp3 Elżbieta Berus-Tomaszewska o nieznanym dotąd przemówieniu ministra J. Becka w nagraniach Polskiego Radia u (źr. IAR)

 

- Przemówienia Starzyńskiego były znane, natomiast sposób ich wygłaszania i zaangażowanie mówcy słychać dopiero na tych płytach. Ponadto są takie przemówienia, których jak dotąd historycy nie znali - chociażby ministra spraw zagranicznych Józefa Becka w pierwszych dniach wojny - wyjaśnia.


BITWA warszawska 1920 serwis specjalny.jpg
Serwis specjalny Polskiego Radia Bitwa Warszawska 1920 nominowany do PRIX ITALIA 2021

Poszukiwania trzeciej partii płyt

Elżbieta Berus-Tomaszewska zaznacza, że w latach 30. Polskie Radio było jedynym w kraju, które nagrywało przemówienia.

Dyrektor podkreśla, że wciąż zaginiona jest trzecia partia płyt, która przetrwała wojnę. Zaapelowała do słuchaczy, aby sprawdzili swoje kolekcje.


Posłuchaj
00:31 11118877_3.mp3 Dyrektor Polskiego Radia o tym, jak wyglądają płyty z zaginionej partii kolekcji (źr.IAR)

 

- Płyty przypominają te, na których nagrywano muzyką rozrywkową, natomiast mają zupełnie inną budowę. - Najłatwiej zorientować się po tym, że na środku, gdzie płyty mają zwykle naklejoną informację o tym, co jest na płycie, takiej informacji nie ma, a są tylko numery radia - wyjaśnia.

Płyty zostały uratowane przez pracowników Polskiego Radia, którzy przed zajęciem rozgłośni przez Niemców wynieśli je i ukryli w prywatnych domach.

Po wojnie utracono kontakty do miejsc i osób, u których depozyt z września 1939 roku był przechowywany, zatem uważano, że i on zaginął bezpowrotnie. Jednak po 40 latach część depozytu - licząca 93 płyty - została zwrócona do Polskiego Radia.

Płyty te, oczyszczone i zdigitalizowane, stanowią dziś ważną lekcję historii kraju, jak również polskiej i światowej radiofonii.

Kolekcja płyt wpisana na listę UNESCO

Dowodem na ponadczasową wartość tej kolekcji jest wpisanie jej na Listę Krajową programu "Pamięć Świata" polskiego oddziału UNESCO.

Program Pamięć Świata powstał z inicjatywy UNESCO w 1992 roku. Jego celem jest utrwalanie znaczenia wielowiekowego dziedzictwa dokumentacyjnego ludzkości. Program zwraca uwagę społeczeństwa na konieczność ochrony dokumentów o szczególnym znaczeniu historycznym, które stanowią świadectwo naszej kultury i cywilizacji.

W wyniku prac Polskiego Komitetu Programu UNESCO Pamięć Świata w 2014 roku powstała Polska Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata.

W tym roku Komitet, w skład którego wchodzą przedstawiciele największych polskich bibliotek, archiwów oraz środowisk naukowych, a któremu przewodniczy Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych Paweł Pietrzyk, po raz czwarty wyłonił wyjątkowe obiekty, które 10 czerwca zostaną oficjalnie uhonorowane wpisem na Polską Listę Programu UNESCO podczas gali w Belwederze.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wyjątkowa wystawa prezentująca wyróżnione dokumenty pt. "Pamięć Polski. Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata - 4. edycja".

Otwarcie ekspozycji nastąpi 9 czerwca o godzinie 19:00 na dziedzińcu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Wystawa będzie dostępna dla mieszkańców Warszawy i turystów przed "Kordegardą. Galerią Narodowego Centrum Kultury" do 30 czerwca 2021 roku.

IAR/

Zobacz także

Zobacz także