more_horiz
Wiadomości

"Mogą być dumni z tej misji". Ostatnie niemieckie oddziały opuściły Afganistan

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 02:30
Minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer napisała we wtorek wieczorem na Twitterze, że ostatni żołnierze Bundeswehry "bezpiecznie opuścili Afganistan". Podziękowała ponad 150 000 żołnierzy, którzy służyli tam od 2001 roku i powiedziała, że "mogą być dumni z tej misji".
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Photo-Pol/ Shutterstock

NATO zgodziło się w kwietniu wycofać z Afganistanu około 7000 żołnierzy, aby dołączyć się do decyzji prezydenta USA Joe Bidena o rozpoczęciu wycofywania amerykańskiego kontyngentu od 1 maja. W tym czasie Niemcy miały w Afganistanie około 1 100 żołnierzy. Według Bundeswehry drogą lądową i powietrzną do Niemiec wysłano także 750 kontenerów sprzętu, w tym 120 pojazdów i sześć śmigłowców

Kontyngent Niemiec, skoncentrowany w północnym Afganistanie, był drugim co do wielkości w obecnej misji Resolute Support po Stanach Zjednoczonych. Jego ostatnie bazy znajdowały się w Mazar-e-Sharif i Kabulu.

- Historyczny rozdział dobiega końca, nasze intensywne zaangażowanie dowiodło, że Bundeswehra sprawdziła się w walce – powiedziała Kramp-Karrenbauer.

Niemiecki parlament po raz pierwszy zatwierdził wysłanie wojska do Afganistanu w grudniu 2001 r., a pierwsze oddziały wojskowe przybyły do Kabulu w styczniu 2002 r. Podczas misji w Afganistanie zginęło 59 niemieckich żołnierzy.

ks

Zobacz także

Zobacz także