more_horiz
Wiadomości

Atak hakerów na serwisy Microsoft. USA oskarżyły Chiny

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 16:53
Stany Zjednoczone formalnie oskarżyły Chiny o atak hakerski na serwery firmy Microsoft, który dotknął setki tysięcy podmiotów na świecie. Do stanowiska USA przyłączyły się także Unia Europejska, Wielka Brytania, Japonia oraz NATO.
Siedziba Microsoftu
Siedziba MicrosoftuFoto: VDB Photos / Shutterstock.com

Amerykańskie władze zarzuciły Chinom cyberatak na serwery poczty elektronicznej Microsoft Exchanege oraz udział w serii ataków na podmioty w USA i innych krajach, w których hakerzy żądali milionów dolarów za odblokowanie ich systemów informatycznych. Wśród ofiar tych ataków były prywatne firmy, wyższe uczelnie i instytucje rządowe.

Posłuchaj
00:48 11199809_1.mp3 USA oskarżyły Chiny o cyberataki. Z Waszyngton, Marek Wałkuski (IAR)

Według Waszyngtonu Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego Chin prowadziło te ataki wykorzystując organizacje przestępcze. Departament Sprawiedliwości USA postawił zarzuty czterem obywatelom chińskim.

haker free 100.jpg
Cyberataki na Polskę. Departament Stanu USA: Rosja używa narzędzia do siania dezinformacji i podziałów

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken zarzucił władzom w Pekinie udział w serii „nieodpowiedzialnych, destruktywnych i destabilizujących działań w cyberprzestrzeni”. Blinken uznał je za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i podkreślił, że do stanowiska USA przyłączyły się kraje na całym świecie.

Czytaj także:

Rząd Stanów Zjednoczonych od dawna oskarża Pekin o ataki hackerskie oraz działania szpiegowskie w cyberprzestrzeni. Dzisiejsze oświadczenie Waszyngtonu wraz z formalnymi zarzutami prokuratorskimi idzie dalej niż wcześniejsza krytyka Chin w tej sprawie ze strony administracji prezydenta Joe Bidena.

bf

Zobacz także

Zobacz także