more_horiz
Wiadomości

WHO przeciwna podawaniu trzeciej dawki szczepionki. Apeluje, by wstrzymać się do jesieni

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 22:45
Światowa Organizacja Zdrowia apeluje o wstrzymanie się z podawaniem trzeciej dawki szczepionki na koronawirusa co najmniej do końca września. Szef WHO argumentuje, że w wielu ubogich krajach większość mieszkańców nadal nie została zaszczepiona.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/BaLL LunLa

szczepienia 1200 pap (2).jpg
W Izraelu rozpoczęto szczepienia trzecią dawką. Na początku otrzymają ją seniorzy

Podczas wideokonferencji prasowej szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus mówił, że do tej pory na całym świecie podano około 4 miliardów dawek szczepionek. Około 80 procent otrzymały osoby z bogatych krajów. Argumentował, że w pierwszej kolejności preparaty powinny dostać osoby, które nie zostały jeszcze zaszczepione.

Posłuchaj
00:19 11228057_1.mp3 Szef WHO: nie możemy zaakceptować sytuacji, kiedy to kraje, które zużyły większość światowych zapasów, zużyją ich jeszcze więcej (IAR)

- Rozumiem troskę wszystkich rządów, by chronić swoich mieszkańców przed wariantem Delta. Nie możemy jednak zaakceptować sytuacji, kiedy to kraje, które zużyły większość światowych zapasów, zużyją ich jeszcze więcej, a w tym samym czasie najbardziej narażone na wirusa osoby pozostają bez ochrony - dodał Ghebreyesus.

W ostatnim czasie kilka krajów wprowadziło podawanie trzeciej, dodatkowej dawki szczepionki, by chronić najbardziej narażone osoby przed wariantem Delta. Jest on najbardziej jak dotąd zaraźliwą odmianą SARS-CoV-2 i w ostatnim czasie szybko się rozprzestrzenia. Według WHO, wariant Delta jest już obecny w 132 krajach.

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 4 miliony i 251 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to ponad 200 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

kp

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także