more_horiz
Wiadomości

Dziesiątki pożarów na terenie całej Hiszpanii. Powodem... rzucony niedopałek

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2021 18:46
Ponad 1000 strażaków i ochotników walczy w sobotnie popołudnie z około 30 pożarami lasów na terenie niemal wszystkich regionów Hiszpanii. Najwięcej występuje w Andaluzji i Katalonii.
Pożar w Hiszpanii
Pożar w HiszpaniiFoto: PAP/EPA/Brais Lorenzo

Jak poinformowała hiszpańska obrona cywilna, po prawie dwóch dobach udało się przejąć kontrolę nad ogniem w prowincji Ourense, w regionie Galicji, na północnym zachodzie. Spłonęło tam 200 hektarów lasu.

PożarWłochy1200/PAP
Dramatyczne dane z Włoch. Tego lata spłonęło już 110 tys. hektarów terenów, głównie leśnych

Niedopałek

Regionalna straż ogłosiła, że przyczyną dużego pożaru, jaki wybuchł w czwartek w położonej koło Ourense gminie Rubia, był niedopałek rzucony w pobliżu kompleksu leśnego.

Władze wspólnoty autonomicznej Galicji poinformowały, że w efekcie dochodzenia ustalono, że dwa inne pożary, które wybuchły w ostatnich godzinach, zostały również spowodowane nieumyślnie przez człowieka. Śledztwo dowiodło, że źródłem pojawienia się żywiołu były iskry z hamujących pociągów, które upadły na wysuszoną upałami ściółkę.

Czytaj również:

W sobotnie popołudnie największe pożary lasów występują w Hiszpanii w okolicach miast Avila, Zamora i Toledo, gdzie zamknięto kilka lokalnych dróg.

Z powodu utrzymujących się od czwartku wysokich temperatur powietrza, przekraczających w niektórych prowincjach 40 stopni Celsjusza, władze większości regionów zakazały wstępu do lasów, a także zmechanizowanych prac rolniczych.

Służby meteorologiczne Hiszpanii spodziewają się, że sobota będzie najgorętszym dniem tego roku, a w niektórych miejscach kraju słupek rtęci pokaże 46 st. C.

dz

Zobacz także

Zobacz także