"Chrystianofobia jest realnym problemem". Laboratorium Wolności Religijnej o skali prześladowań
- Ograniczanie wolności religijnej na świecie jest realnym problemem, także w Europie i w Polsce – ocenili uczestnicy konferencji prasowej zorganizowanej przez Laboratorium Wolności Religijnej i Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, która odbyła się w piątek w Centrum Edukacji Prawnej i Obywatelskiej w Warszawie.
2021-08-21, 10:57
W niedzielę przypada ustanowiony w 2019 r. Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie.
Powiązany Artykuł
"To najgorszy atak na godność człowieka". Kard. Gerhard Müller o eutanazji
Podczas konferencji prasowej zorganizowanej z tej okazji rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie ks. dr Tomasz Huzarek przypomniał, że celem tego dnia jest zapoznanie opinii publicznej z sytuacją ludzi wierzących na całym świecie.
- Chodzi o to, żeby pokazać to fundamentalne prawo, które jest absolutnie niezbywalne – prawo do wolności religijnej. To prawo, w naszym przekonaniu, pozwala budować zdrowe, demokratyczne społeczeństwo – zastrzegł.
- Coraz mniej chrześcijan w Syrii. Społeczność stanowi już zaledwie kilka procent
- Całkowity zakaz religii w kraju. Amerykańska komisja: władze Korei Płn. zabijają chrześcijan
Dodał, że włączyć się w obchody Międzynarodowego Dnia Upamiętniającego Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie można przez podświetlenie na czerwono budynków, co ma być wyrazem pamięci osób, które doświadczają prześladowań z powodu swojej wiary.
- Drugim sposobem jest prywatne postawienie świeczki czy innego symbolu u siebie w domu, zrobienie zdjęcia i wysłanie do nas. Osoby wierzące zachęcamy, by pomodliły się za tych, którzy doświadczają prześladowań – wyjaśnił.
Raport "Wolność religijna w świecie 2021"
Ks. Andrzej Kwaśniewski, historyk z Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP), zaprezentował skrót raportu "Wolność religijna w świecie 2021".
- Raport dotyczy spraw w najbardziej gorących miejscach świata. Zbiera, porządkuje i systematyzuje to, co przez te lata poprzedzające 2021 r. było publikowane na bieżąco – wyjaśnił.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
"Błyszczy wieloma światłami i barwami". Paweł Milcarek w PR24 o znaczeniach Biblii
Dodał, że pełny tekst raportu liczy 800 stron i będzie udostępniony w całości w języku polskim jesienią tego roku. Poinformował, że już teraz na stronie PKWP dostępna jest wersja skrócona raportu, z opisem sytuacji w wybranych krajach.
Oskarżenia i prześladowania chrześcijan
Zdaniem ks. Kwaśniewskiego obecnie najbardziej palące problemy to m.in. problem oskarżania chrześcijan o bluźnierstwo przeciwko Mahometowi w Pakistanie oraz prześladowania chrześcijan w Syrii czy Iraku przez przedstawicieli tzw. Państwa Islamskiego.
Ks. Kwaśniewski wymienił także zniszczenie 59 kościołów (w tym 6 ewangelickich i 53 katolickich) w Chile, co było związane z zamieszkami na tle politycznym. Dodał, że w Chinach trwają prześladowania wyznawców islamu.
- Działania te przez Stany Zjednoczone i Kanadę zostały określone mianem ludobójstwa – stwierdził.
REKLAMA
- "Oni nie chcą zauważać, że posługują się totalitaryzmem". Wyrwich o rezolucji PE ws. aborcji
- "Przyjmują setki tysięcy dolarów od prywatnych fundacji". Jest raport o działalności ekspertów ONZ
Poinformował też, że wzrost nacjonalizmu hinduskiego w Indiach powoduje nasilającą się dyskryminację innych grup religijnych, m.in. muzułmanów, którym ogranicza się możliwość uboju rytualnego bydła.
Koronawirus, a praktyka religijna
Ks. Kwaśniewski zaznaczył, że w raporcie uwzględnione zostały także kwestie związane z pandemią COVID-19, która przyczyniła się do ograniczania możliwości uczestnictwa w praktykach religijnych.
- Stało się tak m.in. w Chinach, które – jak wynika z naszego raportu – są państwem mającym najdoskonalszy system inwigilowania różnych religii – zastrzegł.
REKLAMA
Wolność religijna w Europie i w Polsce
Przemysław Komorowski, prawnik Laboratorium Wolności Religijnej, przedstawił sytuację wolności religijnej w Europie i w Polsce. Przyznał, że charakter i skala prześladowań ze względu na religię na tym kontynencie jest "nieporównywalna" do tego, co się dzieje w innych miejscach globu.
- Chcielibyśmy mimo wszystko pokazać, że temat jest aktualny, że warto nim się zajmować i że zarówno w Europie, jak i w Polsce ten problem występuje – podkreślił.
Powiązany Artykuł
Prymas Polski: nauczanie św. Jana Pawła II o uczciwości i wolności jest wciąż aktualne
Komorowski wyjaśnił, że wolność religijna jest w Europie chroniona prawem. Przytoczył zapisy Europejskiej konwencji praw człowieka oraz Karty praw podstawowych Unii Europejskiej, które zaliczają wolność religijną do katalogu praw podstawowych. Mimo to – jak podkreślił – w praktyce wygląda to inaczej.
REKLAMA
Zdaniem Komorowskiego powodem jest pogłębiająca się sekularyzacja społeczeństw i napływ imigrantów z krajów muzułmańskich.
Sprawy naruszenia wolności religijnej
Dodał, że przed Europejski Trybunał Praw Człowieka wniesiono prawie 250 spraw dotyczących naruszenia wolności religijnej.
- Jak widzimy, to nie są jednostkowe przypadki, ale setki przypadków z całej Europy – mówił.
REKLAMA
Zaznaczył, że były to m.in. sprawa morderstwa katolickiego księdza we Francji, którego dokonał imigrant z Rwandy, wzrost nastrojów antysemickich w różnych częściach Europy, usuwanie krzyży z przestrzeni publicznej w Hiszpanii, ograniczenia możliwości uczestnictwa w praktykach religijnych związane z obostrzeniami covidowymi w różnych krajach, protesty przeciwko stawianiu minaretów przy meczetach w Szwajcarii czy ograniczanie możliwości noszenia strojów religijnych przez muzułmanów w krajach Europy Zachodniej.
- Papież Franciszek: jednoczę się duchowo z młodymi, którzy gromadzą się w Lednicy
- Ruszyły zapisy na "JP2 Studies". Dariusz Karłowicz: młode pokolenie nie może przeoczyć tego giganta
Komorowski poinformował, że od 2019 r. w Polsce zgłoszonych zostało ponad 300 naruszeń wolności religijnej. Były to: fizyczne ataki na osoby wierzące lub duchowne, niszczenie i znieważanie miejsc kultu i symboli religijnych, ograniczenia w sprawowaniu kultu, dyskryminacja ze względu na religię czy nawoływanie do nienawiści.
- Podstawowy problem to niszczenie i znieważanie miejsc kultu i symboli religijnych – to jest ponad 70 proc. wszystkich naruszeń – zaznaczył.
REKLAMA
Dodał, że w 2018 r. wszystkich naruszeń było 80, a rok później – ponad 300.
- Dosyć istotny wzrost tego typu naruszeń ma mocny związek z protestami społecznymi dotyczącymi zaostrzenia prawa aborcyjnego – stwierdził.
Problem chrystianofobii
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości dr Marcin Romanowski powiedział, że wszystkie te dane pokazują, że "chrystianofobia jest realnym problemem".
- Ta tendencja (...) jest obecna również w Europie i w Polsce. Widzimy, że problem nienawiści do chrześcijan czy w ogóle do wyznawców religii istnieje od dawna, ale w Polsce nabiera niestety nowych kształtów – ocenił.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
"Kościół nie może iść z duchem czasu, tylko za Duchem Świętym". Robert Tekieli o konferencji watykańskiej
Laboratorium Wolności Religijnej to projekt, który został uruchomiony w 2020 r. w ramach Fundacji Pro Futuro Theologiae działającej przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego głównym celem jest działalność na rzecz ochrony wolności sumienia i religii.
Raport o Wolności Religijnej na Świecie" ("Religious Freedom in the World Report") to jedyne tego typu opracowanie przygotowywane przez instytucję katolicką, które bada i analizuje wolność religijną we wszystkich 196 krajach świata. Opracowanie obejmuje wszystkie religie i jest dostępne w sześciu językach. Raport o Wolności Religijnej na Świecie ukazuje się od 1999 roku co dwa lata i prezentowany jest w 23 biurach PKWP na całym świecie.
bf
REKLAMA