more_horiz
Wiadomości

Wizyta Angeli Merkel na Ukrainie. Nord Stream 2 głównym tematem spotkania

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2021 04:58
Kanclerz Niemiec Angela Merkel przybędzie dziś z oficjalną wizytą na Ukrainę. Jednym z tematów jej rozmów w Kijowie będzie gazociąg Nord Stream 2. Merkel zakończy wizytę tuż przed szczytem Platformy Krymskiej.
Angela Merkel i Wołodymyr Zełenski
Angela Merkel i Wołodymyr ZełenskiFoto: Forum/STEFANIE LOOS

19_andrzej_duda_wizyta_prezydenta_ukrainy_20190831_ks2_5875.jpg
Prezydent udaje się do Kijowa. Weźmie udział m.in. w szczycie Platformy Krymskiej

Angela Merkel odwiedza ukraińską stolicę w przeddzień Platformy Krymskiej - szczytu, który zgromadzi w Kijowie przywódców wielu państw. Kanclerz Niemiec wyjedzie jednak wcześniej i nie pojawi się na spotkaniu, przeciwko któremu zaprotestowała Moskwa.

Posłuchaj
00:47 11255458_1.mp3 Wizyta Angeli Merkel na Ukrainie dzień przed szczytem Platformy Krymskiej. Relacja Pawła Buszko (IAR)

Taki plan jest negatywnie oceniany przez ukraińskich komentatorów. Podobnie zresztą, jak fakt, że Angela Merkel kilka dni przed wizytą w Kijowie spotkała się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Czytaj także:

Władze w Kijowie są zaniepokojone perspektywą uruchomienia łączącego Niemcy i Rosję gazociągu Nord Stream 2, co może spowodować znaczne ograniczenie tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę. Prezydent Wołodymyr Zełenski oczekuje, że kanclerz Niemiec przywiezie jakieś gwarancje dla Ukrainy, na przykład dotyczące minimalnych ilości gazu przesyłanego przez ten kraj na zachód Europy.

kp

Zobacz także

Zobacz także