more_horiz
Wiadomości

UE odpowie na instrumentalne wykorzystanie migracji w zagrożeniach hybrydowych

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 17:41
Unia Europejska odpowie na instrumentalne wykorzystanie migracji w celach politycznych i do zagrożeń hybrydowych - tak brzmi fragment oświadczenia wynegocjowanego przez unijnych ministrów spraw wewnętrznych po nadzwyczajnej naradzie w Brukseli.
Posiedzenie ministrów spraw wewnętrznych państw UE
Posiedzenie ministrów spraw wewnętrznych państw UEFoto: Unia Europejska 2021
1200 Ylva Johansson free.jpg
Komisarz UE ds. wewnętrznych: musimy uniknąć kryzysu humanitarnego

Uwzględnione zostały uwagi Polski w kontekście działań reżimu w Mińsku - poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki. Polityk powiedział po spotkaniu, że zagrożeniem hybrydowym jest instrumentalny sposób wykorzystania procesów migracyjnych do wywierania nacisków na państwa Wspólnoty.

Posłuchaj
00:25 Grodecki IAR.mp3 Wiceszef MSWiA o instrumentalnym wykorzystaniu migracji w zagrożeniach hybrydowych (IAR)

- Chcieliśmy jako Polska dopisać zagrożenia hybrydowe, bo tak też traktujemy to, co dzieje się na naszej wschodniej granicy. Zostało to szeroko poparte przez naszych kolegów z krajów członkowskich, szczególnie Austrię i Niemcy, kraje bałtyckie oraz V4. Oświadczenie dotyczy Afganistanu, natomiast z racji tego, że odnosi się do szeroko pojętych kwestii migracyjnych, pozwoliliśmy sobie na ujęcie też zagrożeń hybrydowych, które są zagrożeniami nowymi, bo używają do nacisku na państwa graniczne Wspólnoty właśnie migracji - dodał Bartosz Grodecki.


Nadzwyczajna narada była poświęcona sprawom migracji po przejęciu władzy w Afganistanie przez talibów, ale pojawił się także temat podsycania kryzysu przez Białoruś.

IAR/in./jmo

Zobacz także

Zobacz także