more_horiz
Wiadomości

Testy rakietowe Pjongjangu. Korea Południowa i Japonia podwyższają gotowość bojową

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 11:56
Korea Południowa i Japonia wyraziły poważne zaniepokojenie wznowieniem przez komunistyczną Koreę Północną testów rakietowych. Dziś wystrzeliła ona dwa pociski balistyczne, co stanowi naruszenie rezolucji ONZ. W weekend testowano zaś pociski manewrujące nowego typu.
Testy rakiet Korei Północnej, relacja oglądana w Seulu.
Testy rakiet Korei Północnej, relacja oglądana w Seulu.Foto: PAP/EPA/JEON HEON-KYUN

Według Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Korei Południowej Korea Północna wystrzeliła dziś około południa czasu lokalnego dwa pociski balistyczne. Po pokonaniu 800 kilometrów obydwa zakończyły lot w morzu. Korea Południowa podjęła decyzję o podwyższeniu gotowości bojowej armii. W Seulu, a także w Tokio zwołano posiedzenia kolegiów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo narodowe.

rakieta_free_1200.jpg
Agresywne działania Pjongjangu. Korea Północna wystrzeliła pociski balistyczne

W miniony weekend Pjongjang przeprowadził testy nowego pocisku manewrującego dalekiego zasięgu. Prawdopodobnie to pierwszy północnokoreański pocisk tego typu, który ma zdolność przenoszenia ładunków jądrowych.


Posłuchaj
00:48 Sąsiedzi Korei Północnej krytycznie o teście rakietowym.mp3 Sąsiedzi Korei Północnej krytycznie o teście rakietowym - relacja Tomasza Sajewicza (IAR).

Korea Północna po raz kolejny wznowiła przeprowadzanie testów rakiet balistycznych. W 2017 roku przeprowadzono testy rakiet dalekiego zasięgu, które byłyby zdolne osiągać cele na terytorium USA. Potem jednak doszło do spotkań przywódców Korei Północnej i Stanów Zjednoczonych.

Czytaj także:

Komunistyczna Korea Północna w ostatnich dwóch latach ponownie zawiesiła rozmowy z USA, które nie chciały zgodzić się na żądania Pjongjangu przed całkowitą i nieodwracalną rezygnacją przez ten kraj z programów jądrowego i rakietowego. Komunistyczny reżim nie chciał złożyć takich deklaracji.

pg

Zobacz także

Zobacz także