more_horiz
Wiadomości

Trudna sytuacja w afgańskich mediach. Część z nich przestała funkcjonować, dziennikarze boją się wracać do pracy

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 12:02
Zanim talibowie doszli do władzy, w Afganistanie funkcjonowało 500 mediów - w tym stacji telewizyjnych, radiowych i gazet. Obecnie działa tylko 350. Setki dziennikarzy straciły pracę, ale nie szukają nowej z obawy przed talibami.
Dziennikarka podczas konferencji w Kabulu
Dziennikarka podczas konferencji w KabuluFoto: STRINGER/PAP

Nasir Noori, pracujący dla Nai, afgańskiej organizacji pozarządowej obserwującej wolność mediów, powiedział agencji EFE, że zanim talibowie doszli do władzy, w Kabulu można było kupić około 20 gazet. Obecnie nie ma ani jednej.

1200 dziennikarze pap.jpg
Reporterzy bez Granic chcą, by USA przygotowały plan ewakuacji afgańskich dziennikarzy

Wskazał, że w tym roku kraj znalazł się na 122. miejscu rankingu Światowego Indeksu Wolności Prasy, ale mimo to afgańskie media odgrywały ważną rolę "na drodze ku niepodległości i demokracji".

"Nie drukowaliśmy od miesiąca"

Wśród gazet, które przestały funkcjonować, znalazł się anglojęzyczny "The Afghanistan Times", który działał od 2006 r. i miał nakład 5 tys. egzemplarzy. - Nie drukowaliśmy od miesiąca. To pierwszy raz w ciągu ostatnich 15 lat, jak nie działaliśmy przez tak długi czas - powiedział jeden z członków zarządu Nangialay Shahryar.

Czytaj także:

Ważnym źródłem przychodu gazety były prenumeraty oraz reklamy. Po przejęciu władzy przez talibów reklamodawcy "The Afghan Times" wycofali się. - Zwolniliśmy 35 z 40 naszych pracowników. Tylko pięciu pracuje przy naszym Twitterze i portalu - wytłumaczył Sharyar.

Jednak nawet jeśli druk zostanie wznowiony, większość pracowników może nie zdecydować się na powrót. - Wciąż nie wiemy, jaką politykę będą prowadzili talibowie wobec gazet. Strach i niepewność utrudniają pracę dziennikarzy - powiedział Rafiullah Anwari, który pracował dla "The Afghan Times" jako reporter.

afganistan 1200 (4).jpg
NATO apeluje do talibów o umożliwienie ewakuacji. Do tej pory udało się wywieźć około 20 tys. osób

Kobiety rezygnują z pracy w mediach

Obawy pracowników mediów potwierdziły wydarzenia z ostatnich dni, kiedy talibowie zatrzymywali dziennikarzy relacjonujących protesty w afgańskich miastach. W sieci krążyły zdjęcia obrażeń, jakie reporterzy odnosili w aresztach - byli m.in. uderzani biczami.

W szczególnie trudnej sytuacji znalazły się kobiety pracujące dla mediów. Większość z nich odeszła z pracy. - W niektórych mediach kobiety zniknęły całkowicie - dodał Noori.

Czytaj także:

Według Reporterów Bez Granic, organizacji pozarządowej propagującej wolność pracy na całym świecie, w ciągu pierwszych dwóch tygodni od przejęcia władzy przez talibów w Afganistanie mniej niż sto dziennikarek pracowało w prywatnych stacjach telewizyjnych i radiowych. W 2020 r. było ich 700.

ng

Zobacz także

Zobacz także