more_horiz
Wiadomości

Gazociąg NS2 ukończony bez unijnych sankcji. KE liczy na przestrzeganie przepisów

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 14:02
Komisja Europejska wyraziła nadzieję, że reguły dotyczące certyfikacji Nord Stream 2 będą przestrzegane, ale nie grozi sankcjami wobec Gazpromu jeśli dojdzie do złamania prawa. 
Układanie gazociągu na dnie morza. Zdjęcie ilustracyjne
Układanie gazociągu na dnie morza. Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka zapytała Komisję Europejską, czy jest gotowa skorzystać z tak zwanych środków tymczasowych i nakazać wstrzymanie eksploatacji i zagrozić karami finansowymi. Rzecznik Komisji Tim McPhie odpowiedział, że nie chce spekulować na ten temat i przypomniał proces certyfikacji.

forum-0625278222 (2).jpg
Khyłko ws. NS2: Rosja znów używa cen gazu jako broni przeciw UE, wciąż brak reakcji Brukseli, Berlina, USA

- Niemiecki regulator otrzymał wniosek Gazpromu 8 września i teraz ma on 4 miesiące na odpowiedź. Później musi wysłać projekt decyzji do Komisji Europejskiej, która powinna dokument zbadać pod kątem zgodności z unijnym prawem. Bruksela ma dwa miesiące na odpowiedź. Taki jest proces certyfikacji. Komisja jest świadoma wszystkich regulacji, które ma do swojej dyspozycji, ale nie będę spekulował jaka będzie decyzja jeśli coś się wydarzy - powiedział rzecznik Komisji.

Czytaj również:

O tym, że Bruksela powinna skorzystać z tak zwanych środków tymczasowych i nakazać wstrzymanie wykorzystywania Nord Stream 2 jeśli zostanie on uruchomiony nielegalnie pisała w ubiegłym tygodniu grupa europosłów do Komisji Europejskiej. Na wniosek Jerzego Buzka w mailu wysłanym do Komisji przypomniano, że ma ona instrumenty, żeby przeciwdziałać łamaniu prawa przez Gazprom. Wymieniony został artykuł 8 regulacji 1/2003.

pg

Zobacz także

Zobacz także