more_horiz
Wiadomości

Zabił kobietę i planował zamachy w kilku kościołach we Francji. Ruszył proces algierskiego dżihadysty

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 10:37
W Paryżu rozpoczyna się proces apelacyjny ws. nieudanego zamachu terrorystycznego w podparyskiej miejscowości Villejuif. 15 kwietnia 2015 r. algierski dżihadysta zabił kobietę i chciał dokonać strzelaniny w dwóch kościołach. W pierwszym procesie mężczyzna został skazany na dożywocie z obowiązkiem odsiedzenia co najmniej 22 lat w więzieniu.
Ahmed Ghlam miał działać na zlecenie tzw. Państwa Islamskiego i był powiązany z terrorystami, którzy dokonali masakry na ulicach Paryża | na zdj. młoda dziewczyna oddająca hołd ofiarom zamachów w stolicy Francji z 2015 r.
Ahmed Ghlam miał działać na zlecenie tzw. Państwa Islamskiego i był powiązany z terrorystami, którzy dokonali masakry na ulicach Paryża | na zdj. młoda dziewczyna oddająca hołd ofiarom zamachów w stolicy Francji z 2015 r.Foto: shutterstock.com/Cintia Erdens Paiva
policja francja shutterstock_1804798168 1200.jpg
Planowali jeden z największych zamachów w historii Francji. Dżihadyści skazani na 24 lata więzienia

Drugiego procesu domagała się rodzina kobiety zastrzelonej przez dżihadystę. Adwokaci chcą, aby oskarżony - 30-letni Algierczyk Sid Ahmed Ghlam - został ponownie przesłuchany i przyznał się do winy. Do tej pory mężczyzna twierdzi, że nie zabił kobiety i że próbował powstrzymać zamach, którego chciał dokonać jego wspólnik.

Posłuchaj
00:55 11314723_1.mp3 Francja: proces apelacyjny ws. nieudanego zamachu w kościołach w Villejuif - relacja Stefana Foltzera (IAR)

Czytaj także:

Z ustaleń śledztwa wynika jednak, że Sid Ahmed Ghlam miał dokonać strzelaniny w dwóch kościołach pod Paryżem podczas porannej mszy świętej. Planował również zamach w bazylice Sacré-Coeur.

Przed atakiem mężczyzna ukradł samochód i zabił właścicielkę pojazdu. Kilka minut później dżihadysta prawdopodobnie postrzelił się w nogę przez przypadek i zadzwonił na pogotowie. W jego mieszkaniu odnaleziono amunicję, broń oraz kamizelki kuloodporne.

Sid Ahmed Ghlam miał działać na zlecenie tzw. Państwa Islamskiego i był powiązany z terrorystami, którzy kilka miesięcy później dokonali masakry na ulicach Paryża i w sali koncertowej Bataclan.

pb

Zobacz także

Zobacz także