more_horiz
Wiadomości

"Jan Karski prosi nas, abyśmy słuchali". Monodram o polskim bohaterze w USA

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 07:06
Utytułowany hollywoodzki aktor David Strathairn wcielił się w postać Jana Karskiego w monodramie "Remember This: The Lesson of Jan Karski". Spektakl w reżyserii Dereka Goldmana od jutra będzie prezentowany w waszyngtońskim Teatrze Szekspira.
Jan Karski
Jan KarskiFoto: Muzeum Historii Polski/ mat. pras.

Premiera wyprodukowanego przez "Laboratory for Global Performance and Politics" przy Uniwersytecie Georgetown spektaklu o Janie Karskim odbyła się w listopadzie 2019 roku na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie. Dwa miesiące później monodram zaprezentowano w Londynie.

Posłuchaj
00:58 11328505_1.mp3 Monodram o Janie Karskim w USA. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR) 
shutterstock Stutthof .jpg
Niemcy: Rusza proces sekretarki ze Stutthofu oskarżonej o współudział w zamordowaniu ponad 11 tys. więźniów

Z powodu pandemii COVID-19 kolejne pokazy nie mogły się odbyć. W środę 6 października monodram wraca na scenę i będzie prezentowany w Waszyngtonie przez Shakespeare Theatre Company.

Pamięć o Holokauście 

Grający rolę Jana Karskiego aktor David Strathairn mówi, że misją polskiego bohatera było zachowanie pamięci o Holokauście, by nie dopuścić do powtórki takiej tragedii. - Ktoś kiedyś zadał pytanie, dlaczego historia się powtarza. Odpowiedź brzmiała - bo nikt nie słucha. Jan Karski prosi nas, abyśmy słuchali - powiedział Polskiemu Radiu David Strathairn, który występował w wielu spektaklach teatralnych, telewizyjnych oraz filmach. Za rolę w filmie "Good Night, and Good Luck" był nominowany do Oscara w kategorii "najlepszy aktor".

Panel dyskusyjny dot. Jana Karskiego 

W przededniu waszyngtońskich pokazów twórcy monodramu wzięli udział w dyskusji panelowej na temat Jana Karskiego w rezydencji ambasadora RP w Waszyngtonie Piotra Wilczka. - Dzięki temu, że rolę Karskiego odtwarza tak znakomity aktor, jest wielka szansa, żeby Amerykanie dowiedzieli się nie tylko o Polsce i o tym, co zrobił Polak, ale również o historii II wojny światowej i historii zagłady Żydów - powiedział ambasador.

Czytaj również:

Według prowadzącej panel dyskusyjny Anny Sommer Schneider z Uniwersytetu Georgetown postać Jana Karskiego nadal jest mało znana wśród Amerykanów. - Nawet studenci naszej uczelni, na której Jan Karski wykładał prawie 40 lat, niewiele wiedzą na jego temat. Staramy się to zmienić, wprowadzamy programy edukacyjne, ja prowadzę wiele zajęć związanych z Holocaustem, gdzie temat Jana Karskiego zawsze się pojawia, ale musimy robić więcej - powiedziała Anna Sommer Schneider.

W stolicy USA zaplanowano 14 pokazów monodramu o Janie Karskim. W listopadzie sztuka będzie prezentowana w chicagowskim Teatrze Szekspira.

nt

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także