more_horiz
Wiadomości

"Koalicja świateł drogowych" w Bundestagu? Jest zgoda Zielonych

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 10:00
Partia Zielonych na zjeździe w niedzielę wyraziła zgodę na rozpoczęcie formalnych rozmów koalicyjnych z socjaldemokratyczną SPD i liberalną FDP. Na czele nowego rządu Niemiec miałby stanąć wywodzący się z SPD Olaf Scholz.
Od lewej: Annalena Baerbock (Zieloni), Armin Laschet (CDU), Christian Lindner (FDP)
Od lewej: Annalena Baerbock (Zieloni), Armin Laschet (CDU), Christian Lindner (FDP)Foto: PAP/EPA/CLEMENS BILAN
Armin Laschet 1200
Rozliczenia po wyborach w Niemczech. Szef CDU rezygnuje ze stanowiska premiera landu

Zdaniem współprzewodniczącego Zielonych Roberta Habecka negocjowana koalicja może być "wielką wygraną dla Zielonych i całych Niemiec". Na niedzielnym kongresie ugrupowania w Berlinie dodał, że "w nowym rządzie Zieloni odegrają bezprecedensową rolę i będą motorem transformacji".

Zieloni chcą szybszego wycofania się Niemiec z produkcji energii elektrycznej z węgla oraz zwiększenia udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Głównym warunkiem partii jest przyspieszenie tego procesu, aby w najlepszym razie zakończył się w 2030 roku, czyli osiem lat wcześniej niż obowiązujący obecnie cel.

Potencjalni partnerzy zgodzili się na niepodnoszenie podatków, czemu wcześniej sprzeciwiali się liberałowie z FDP, oraz zwiększenie inwestycji mających zwalczać skutki zmian klimatycznych i promować cyfryzację kraju. Szczegóły dotyczące finansowania planowanych projektów mają być głównym tematem nadchodzących negocjacji.

Czytaj także:

Według Scholza rozmowy koalicyjne zakończą się przed Bożym Narodzeniem. Jego SPD we wrześniowych wyborach do Bundestagu niewielką różnicą głosów wyprzedziła partie chadeckie CDU/CSU, a Zieloni zakończyli wybory na miejscu trzecim. Następna była probiznesowa FDP.

Zieloni jako jedyna partia formującej się koalicji ogłosili możliwość poddania wyników negocjacji wewnątrzpartyjnemu głosowaniu. Negocjowany rząd byłby drugim z udziałem tej partii. W latach 1998-2005 Zieloni byli koalicjantem centrolewicowego gabinetu Gerharda Schroedera.

"Koalicja świateł drogowych" to pojęcie oznaczające polityczną współpracę trzech znaczących niemieckich partii: SPD, Zielonych i FDP. Określenie pochodzi od kolorów "przyporządkowanych" do każdego ugrupowania.

PAP/ jb

Zobacz także

Zobacz także