more_horiz
Wiadomości

"Oni mieli dwa marzenia". Dyplomaci oddali hołd polskim Żydom walczącym w Armii Andersa

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 16:03
- Ci Żydzi mieli dwa marzenia. Pierwsze - wyzwolić Polskę. Drugie - odbudować po dwóch tysiącach lat państwo żydowskie. Generał Anders walne przyczynił się do tego, że to drugie marzenie się spełniło - mówił Dror Eydar. Na cmentarzu polskim na Monte Cassino odbyły się obchody 80.rocznicy utworzenia Armii Andersa. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: twitter.com/PLinItalia

Uroczystościach poświęcone zostały głównie polskim Żydom, którzy walczyli w Armii Andersa. Dror Eydar, ambasador Izraela powiedział, że przybył, by złożyć hołd pamięci walczącym ramie w ramię Polakom i Żydom. 

Czytaj także:
Armia Andersa FREE 1200_660.JPG
Obchody 80. rocznicy utworzenia Armii Andersa. Przypomniano historię żołnierzy pochodzenia żydowskiego

- Ci Żydzi mieli dwa marzenia. Pierwsze - wyzwolić Polskę. Drugie - odbudować po dwóch tysiącach lat państwo żydowskie. Generał Anders walne przyczynił się do tego, że to drugie marzenie się spełniło - mówił dyplomata.

Posłuchaj
00:57 11358113_1.mp3 Monte Cassino: obchody 80-lecia utworzenia Armii Andersa. Materiał Piotra Kowalczuka (IAR)

Ambasador powiedział także, że generał Anders znacznie przyczynił się do powstania niepodległego państwa żydowskiego.

Czytaj także:

Wraz z Armią Andersa ze Związku Sowieckiego ewakuowano około 7 tysięcy Żydów, w tym 4 tysiące żołnierzy. Większość z nich w Palestynie z przyzwoleniem generała Andersa opuściła armię, by walczyć o swoje państwo w Palestynie. Ponad 800 wzięło udział w całej kampanii włoskiej. 30 poległo w walkach o Monte Cassino.

jbt

Zobacz także

Zobacz także