Nie tylko polskie miasta. Obchody Święta Niepodległości także poza granicami

Dziś Narodowe Święto Niepodległości. Uroczystości upamiętniające 11 listopada 1918 roku odbędą się w całej Polsce, ale świętować będą także Polacy poza granicami kraju - m.in. na Litwie, na Ukrainie, ale także na Białorusi i w Niemczech.

2021-11-11, 04:09

Nie tylko polskie miasta. Obchody Święta Niepodległości także poza granicami
Zdj. ilustracyjne. Foto: Nataliabiruk/ Shutterstock

Uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny, odprawioną o godz. 10 w katedrze łacińskiej, rozpoczną się we Lwowie obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Powiązany Artykuł

12-1005_sceny3.11_2021_SoM_niepodlegla_bg820x312Artboard-750-1.jpg
Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Koncerty gwiazd i moc atrakcji

Konsul generalna RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz powiedziała, że ze względu na ograniczenia pandemiczne obchody Narodowego Święta Niepodległości Polski będą skromniejsze. - Niestety nie będą wyglądały tak jak byśmy chcieli, żeby to wszystko się odbywało. Ze względu na dużą liczbę zachorowań, tutaj na Ziemi Lwowskiej i we Lwowie, musieliśmy ograniczyć się do minimum - podkreśliła.

Posłuchaj

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości we Lwowie będą skromniejsze niż w przeszłość, a to z powodu pandemii COVID-19 - relacja Eugeniusza Sały (IAR) 0:34
+
Dodaj do playlisty

Konsul Eliza Dzwonkiewicz dodała, że wspólnie z polskimi dyplomatami złoży biało-czerwone wieńce oraz zapali znicze na Cmentarzu Obrońców Lwowa. Również odwiedzą groby polskich parlamentarzystów na Cmentarzu Łyczakowskim.

Niemcy: kulminacja obchodów za tydzień

Skromniejsze niż zwykle obchody Święta Niepodległości przewidziani także wśród niemieckiej Polonii. Dzisiejsze obchody ograniczą się do kilku inicjatyw placówek oświatowych, Polskich Misji Katolickich i środowisk sportowych. W Bazylice Świętego Jana w Berlinie zostanie odprawiona dziś Msza Święta w intencji Ojczyzny. Placówka dyplomatyczna zachęca również do włączenia się w akcję "Niepodległa do Hymnu!" i zamieszczania w internecie plików multimedialnych, związanych z rocznicą.

REKLAMA

Posłuchaj

W Niemczech uroczystości z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości ograniczają się do kilku inicjatyw placówek oświatowych, Polskich Misji Katolickich i środowisk sportowych. Główny punkt programu obchodów Święta Niepodległości odbędzie się dopiero za tydzień - relacja Wojciecha Osińskiego (IAR) 0:53
+
Dodaj do playlisty

Główne uroczystości związane z upamiętnieniem odzyskania przez Polskę niepodległości zaplanowano 18 listopada, kiedy odbędzie się uroczysty koncert w dzielnicy Märkisches Viertel. W Sali Koncertowej im. Ernsta Reutera zagra Warszawska Orkiestra Sentymentalna, która zaprezentuje dawne melodie z II Rzeczypospolitej.

Powiązany Artykuł

czarnek w pap 1200  .jpg
"Ze czcią wspominamy Polaków, którzy walczyli o niepodległość Ojczyzny". Szef MEiN w liście na 11 listopada

Koncert organizuje Ambasador Polski w Niemczech, Andrzej Przyłębski, który potraktuje wydarzenie jako okazję do pożegnania się z Berlinem przed zbliżającym się końcem jego misji w styczniu 2022 roku. - Uroczystość związana z 11 listopada jest adresowana w dużym stopniu do miejscowego odbiorcy polonijnego - czytamy w komunikacie polskiej ambasady, przekazanym Polskiemu Radiu.

Uroczystości przy mauzoleum Piłsudskiego

Polacy na Litwie tradycyjnie uczczą Święto Niepodległości na wileńskim cmentarzu Na Rossie. Znajduje się tam mauzoleum, gdzie od 1936 roku spoczywa serce marszałka Józefa Piłsudskiego. Mauzoleum to tradycyjne miejsce, w którym odbywa się większość najważniejszych, polskich wydarzeń patriotycznych w Wilnie.

Czytaj także: 

W południe czasu lokalnego, czyli o godz. 11 w Polsce, przedstawiciele społeczności polskiej na Litwie i polscy dyplomaci złożą na Rossie wieńce. Wspólnie zostanie wykonany hymn Polski oraz będzie miała miejsce krótka modlitwa. Wieczorem w Domu Kultury Polskiej w Wilnie odbędzie się uroczysty koncert, podczas którego zostaną nadane odznaczenia państwowe dla osób zasłużonych.

REKLAMA

Posłuchaj

Polacy na Litwie tradycyjnie uczczą Święto Niepodległości na wileńskim cmentarzu Na Rossie - relacja Kamila Zalewskiego (IAR) 0:51
+
Dodaj do playlisty

Tymczasem wileński historyk Tomasz Bożerocki, przypomina, że 11 listopada 1918 roku nie było wcale takie pewne, że Wileńszczyzna będzie cześcią tworzącego się państwa polskiego. - Piłsudski przysłał tu co prawda generała Wejtkę, który miał organizować oddziały Samoobrony Wileńskiej. Niestety nie było ani umundorowania, ani uzbrojenia. Relacje z tamtego okresu mówią, ze było to raczej takie symboliczne wojsko - wyjaśnia.

Powiązany Artykuł

Legiony Polskie piłsudski FREE_1200_660.jpg
Józef Piłsudski - serwis specjalny w PolskieRadio.pl

Historyk zaznacza, że mieszkańcy chcieli aby była tu Polska. Jednak region zamieszkiwały też inne narodowości. - Litwini widzieli tu Litwę, Białorusini - Białoruś. Znalezienie konsensusu było bardzo trudne. Tu był swoisty tygiel - dodaje Tomasz Bożerocki.

Podczas wojny polsko-bolszewickiej Wilno zostało dwukrotnie zdobyte przez Związek Radziecki. Po tym, gdy miasto przekazane zostało Litwinom, Józef Piłsudski zlecił generałowi Lucjanowi Żeligowskiemu upozorowanie "buntu" i jego zajęcie. Proklamowano utworzenie państwa o nazwie Litwa Środkowa. W 1922 roku została przyjęta uchwała o włączeniu tego terytorium do Rzeczpospolitej. Wilno stało się wówczas stolicą województwa wileńskiego.

Jedne z najtrudniejszych obchodów na Białorusi

Polacy mieszkający na Białorusi mówią, że tegoroczne obchody Święta Niepodległości będą dla nich jednymi z najtrudniejszych w historii kraju. Zwracają uwagę, że Polska w białoruskich rządowych mediach jest często pokazywana jako kraj nieprzyjazny i wrogi. Polakom natomiast niezwykle trudno jest otwarcie kontynuować swoje tradycje patriotyczne.

REKLAMA

Posłuchaj

Polacy mieszkający na Białorusi mówią, że tegoroczne obchody Święta Niepodległości będą dla nich jednymi z najtrudniejszych w historii. Zwracają uwagę, że Polska w białoruskich rządowych mediach jest często pokazywana jako kraj nieprzyjazny i wrogi - relacja Włodzimierza Paca (IAR) 1:01
+
Dodaj do playlisty

Polscy aktywiści zauważają, że od ponad 7 miesięcy w areszcie przebywają liderzy Związku Polaków na Białorusi - Andżelika Borys i Andrzej Poczobut. Wielu polskich działaczy musiało wyjechać z Białorusi do Polski w obawie przed aresztowaniem.


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej