more_horiz
Wiadomości

Pandemia COVID-19 przybiera na sile. Lokalne władze Włoch i Austrii chcą lockdownów

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 13:59
W obliczu kolejnej fali zachorowań na COVID-19, władze północnych regionów Włoch i dwóch regionów Austrii chcą wprowadzenia lockdownu. We Włoszech restrykcje mają w praktyce objąć tylko niezaszczepionych, w Austrii zaś ograniczeniami objęci mają być wszyscy.
Władze Górnej Austrii przekonują, że potrzebny jest lockdown wobec wszystkich, by powstrzymać kolejną falęzakażeń koronawirusem SARS-CoV-2
Władze Górnej Austrii przekonują, że potrzebny jest lockdown wobec wszystkich, by powstrzymać kolejną falę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2Foto: Reuters/ FORUM

Minionej dobry wykryto we Włoszech ponad 10 tysięcy nowych zakażeń, najwięcej od maja. Istnieje obawa, że rząd za tydzień lub dwa będzie zmuszony wprowadzić w północnych regionach nowe ograniczenia. Ich gubernatorzy postulują, by nie wydawać przepustek covidowych na podstawie testu. Praktycznie oznaczałoby to wprowadzenie lockdownu dla tych, którzy nie chcą się szczepić. Jest ich we Włoszech 7 milionów.

Niektóre regiony wprowadziły już środki bezpieczeństwa na własną rękę. W Kampanii maseczki obowiązują również na świeżym powietrzu. Częściowo nakaz ten wprowadzony został w Piemoncie, Trydencie i Bolzano. W Trieście już odwołano masowe imprezy noworoczne.

Górna Austria i Salzburg: lockdown dla wszystkich

Wprowadzenie lockdownu wobec wszystkich mieszkańców domagają się za to władze Górnej Austrii i Salzburga - regionów  Austrii najbardziej w tym kraju dotkniętych pandemią. Ogłosili to przed południem premierzy tych krajów związkowych - informuje portal Kurier. Jak poinformowały władze Salzburga w komunikacie prasowym, blokada "powinna dotyczyć całej populacji i wpłynąć na wszystkie obszary".

- Jeśli nie będzie decyzji o rozpoczęciu lockdownu w skali całej Austrii, Górna Austria i Salzburg zostaną zamknięte od przyszłego tygodnia”  ogłosił Thomas Stelzer, starosta krajowy Górnej Austrii, na forum Landtagu. - Jutro (piątek) powinna nastąpić ogólnokrajowa blokada. (…) Już koordynujemy działania z sąsiednim krajem związkowym i rządem federalnym - dodał. Jak podkreślił Stelzer, "ten absolutnie niezbędny środek (lockdown) jest twardą metodą, która, miejmy nadzieję, pomoże znacząco obniżyć dzienne wskaźniki wzrostu". - Poprzednio podejmowane kroki nie okazały się skuteczne - wskazał.

Rozmowy zaplanowano w piątek

O tym, czy oprócz obecnie obowiązującego lockdownu dla osób niezaszczepionych na terenie całej Austrii zostaną podjęte dalsze ogólnokrajowe środki, rozstrzygną rozmowy między rządem federalnym a krajami związkowymi, które pierwotnie zaplanowano na najbliższy piątek.

W czwartek liczba nowych infekcji w ciągu 24 godzin w Austrii osiągnęła rekordowy poziom 15 145. Zapadalność siedmiodniowa wynosi 989 przypadków na 100 tys. osób.

Zobacz także: wiceszef Ministerstwa Zdrowia Waldemar Kraska gościem "Salonu Politycznego Trójki"

Czytaj także: 


mbl

Zobacz także

Zobacz także