more_horiz
Wiadomości

Słowacja zwiększa obostrzenia sanitarne dla niezaszczepionych. W Czechach dodatkowe restrykcje

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 04:13
W Czechach zaczynają obowiązywać dodatkowe restrykcje sanitarne dla osób niezaszczepionych przeciwko COVID-19. Z kolei Słowacja zaostrza obostrzenia sanitarne dla takich osób.
Pogarsza się sytuacja pandemiczna w Europie
Pogarsza się sytuacja pandemiczna w EuropieFoto: Petr Bonek/Shutterstock

Pogarsza się sytuacja pandemiczna w Europie. Praktycznie wszystkie kraje odnotowują gwałtowny wzrost dobowej liczby zakażeń, dlatego część z nich zdecydowała się wrócić do obostrzeń

Od poniedziałku osoba niezaszczepiona przeciwko COVID-19 ma na Słowacji dostęp tylko do miejsc oferujących podstawowe produkty lub usługi, na przykład do aptek, drogerii, sklepów spożywczych, placówek bankowych lub urzędów pocztowych.

Część obowiązujących restrykcji dotyczy także osób zaszczepionych i ozdrowieńców. W powiatach z najgorszą sytuacja epidemiczną całkowicie zamknięte są siłownie, kluby fitness i hotele, a restauracje mogą wydawać tylko posiłki na wynos. Najwyższy stopień zagrożenia epidemicznego obowiązuje od dziś w 54 z 79 powiatów.

Słowacki rząd zdecydował też o regularnym testowaniu osób niezaszczepionych w zakładach pracy. Testy miały być przeprowadzane od dzisiaj, jednak system nie jest jeszcze gotowy i wymaga dodatkowych konsultacji między resortami. Zdaniem epidemiologów, testy w firmach są kluczowym środkiem w walce z obecną falą pandemii i mogą pozwolić na uniknięcie lockdownu.

Dodatkowe restrykcje dla niezaszczepionych w Czechach

W Czechach zaczynają w poniedziałek obowiązywać dodatkowe restrykcje sanitarne dla osób niezaszczepionych przeciwko COVID-19. Wracają też przesiewowe testy na koronawirusa w zakładach pracy.

Posłuchaj
00:49 11412505_1.mp3 Czechy: od dziś dodatkowe restrykcje dla niezaszczepionych. Relacjonuje Wojciech Stobba (IAR)

Niezaszczepieni nie mają od dziś dostępu do restauracji, kin, teatrów i hoteli. Nie dostaną się też do fryzjera, na basen czy na mecz. Dotąd osoby niezaszczepione mogły korzystać z tych miejsc na podstawie zaświadczenia o negatywnym wyniku testu. Testy przestają być jednak uznawane jako certyfikat covidowy. Restrykcje dotkną około 2,5 miliona osób, które nie zaszczepiły się i nie są objęte wyjątkami.

Posłuchaj
00:49 11412501_1.mp3 Słowacja zaostrza od dziś restrykcje sanitarne dla niezaszczepionych. Relacjonuje Wojciech Stobba (IAR)

Zobacz także: "Salon polityczny Trójki" Waldemar Kraska o sytuacji epidemicznej

Od dziś wracają przesiewowe testy w zakładach pracy, które mają być przeprowadzane raz w tygodniu do końca lutego. Obowiązek testowania się nie dotyczy osób zaszczepionych, ozdrowieńców oraz tych, którzy w swojej pracy nie mają kontaktu z innymi osobami. Ustępujący rząd Andreja Babisza postanowił też o przeprowadzaniu cotygodniowych testów na koronawirusa w szkołach.

Zapowiedziane w ubiegłym tygodniu nowe obostrzenia doprowadziły do wyraźnego wzrostu zainteresowania szczepieniami. Przynajmniej jedną dawkę szczepionki przyjęło dotąd ponad 60 procent Czechów.

Zobacz także

Zobacz także