more_horiz
Wiadomości

Ukraiński wywiad ostrzega: wspierani przez Rosję separatyści z Donbasu zwiększają gotowość bojową

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 14:44
Jak informuje ukraiński wywiad wojskowy, oddziały donbaskich bojowników wspieranych przez Rosję zwiększają gotowość bojową. W regionie rozpoczęły się ćwiczenia, w których uczestniczą wojska z okupowanych terenów.
Ćwiczeniom prorosyjskich wojskowych w Donbasie towarzyszy aktywizacja rosyjskich mediów, które dyskredytują ukraińskie siły zbrojne
Ćwiczeniom prorosyjskich wojskowych w Donbasie towarzyszy aktywizacja rosyjskich mediów, które dyskredytują ukraińskie siły zbrojneFoto: PAP/EPA/DAVE MUSTAINE

W komunikacie głównego zarządu wywiadu ukraińskiego ministerstwa obrony napisano, że wczoraj w Donbasie rozpoczęły się ćwiczenia. Uczestniczą w nich Korpusy Wojskowe Doniecki i Ługański, czyli armie samozwańczych separatystów.

W ćwiczenia dowódczo-sztabowe są zaangażowane także jednostki rezerwy, struktury siłowe i administracja okupowanych terytoriów. Kontrolą ćwiczeń zajmuje się komisja rosyjskiej 8 Gwardyjskiej Armii Ogólnowojskowej wchodzącej w skład Południowego Okręgu Wojskowego. Jednocześnie ćwiczeniom towarzyszy aktywizacja działalności rosyjskich mediów, które mają za zadanie dyskredytację ukraińskich sił zbrojnych.

Czytaj także:

Przygotowania do ataku?

Z wcześniejszych informacji wywiadów ukraińskiego i amerykańskiego wynika, że Rosja zgromadziła u granic z Ukrainą żołnierzy i przygotowuje się do ataku.

Naczelnik głównego zarządu wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy Kyryło Budanow stwierdził, że na początku 2022 roku Rosja przygotowuje atak na Ukrainę z kilku kierunków. W rozmowie z portalem Military Times poinformował, że Rosja zgromadziła ponad 92 tys. żołnierzy przy ukraińskich granicach.

Posłuchaj
00:55 11415202_1.mp3 W ćwiczenia dowódczo-sztabowe są zaangażowane także jednostki rezerwy, struktury siłowe i administracja okupowanych terytoriów. Relacja Pawła Buszki z Kijowa (IAR) 

Według niego taki atak najprawdopodobniej obejmowałby naloty powietrzne, ataki artyleryjskie i pancerne oraz ataki powietrznodesantowe na wschodzie, desanty morskie w Odessie i Mariupolu oraz mniejsze wtargnięcie przez Białoruś. Jak ocenił, przygotowywany przez Rosję atak byłby "znacznie bardziej niszczycielski niż wszystko, co dotychczas zaobserwowano w ramach konfliktu trwającego od 2014 r., w którym zginęło ok. 14 tys. Ukraińców".

W piątek minister obrony Ołeksij Reznikow powiedział "Washington Post", że nie wiadomo jeszcze, czy prezydent Rosji Władimir Putin podjął decyzję o ataku. Ale - jak podkreślił Budanow - Rosja wzmacnia swoje możliwości do ewentualnego natarcia.

Zobacz także: Marcin Romanowski w Polskim Radiu 24: Mam nadzieję, że nie będzie sprzeciwu UE wobec sankcji na Białoruś

st

Zobacz także

Zobacz także