more_horiz
Wiadomości

"Nie ma czasu na wyrażanie zaniepokojenia". Zachód przygotowuje działania zapobiegające wtargnięciu Rosji na Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 15:22
Jak poinformował ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow, NATO i kraje Zachodu przygotowują działania wyprzedzające, by nie dopuścić do wtargnięcia Rosji na Ukrainę.
Zachód przygotowuje działania wyprzedzające, aby zapobiec rosyjskiemu wtargnięciu na Ukrainę
Zachód przygotowuje działania wyprzedzające, aby zapobiec rosyjskiemu wtargnięciu na UkrainęFoto: Oleg Stankevich/Shutterstock

Minister przypomniał w telewizji ICTV, że w ostatnim czasie rozmawiał z ministrami obrony Wielkiej Brytanii i USA - Benem Wallace'em i Lloydem Austinem. Wskazał, że Kijów ocenia zagrożenia i ryzyko działań Rosji u ukraińskich granic "spokojniej" od partnerów.

"Nie ma czasu na wyrażanie zaniepokojenia"

- Mogę zapewnić, że nasze oceny i fakty otrzymane od wywiadów są zbieżne. Możliwe, że trochę inaczej to oceniamy. (...) Bardziej spokojnie odbieramy zagrożenie i ryzyko, bo my już do tego przywykliśmy. Ósmy rok z rzędu trwa ukraińsko-rosyjska wojna, więc wszystkie fakty wzrostu liczby sprzętu wzdłuż naszych granic nie są dla nas nowością, działo się tak przy każdych ćwiczeniach, które prowadzili nasi nieprzyjacielscy sąsiedzi - powiedział Reznikow.

Z zachodnimi partnerami "rozmawialiśmy o tym, że już nie ma czasu na wyrażanie zaniepokojenia" - przekazał Reznikow, który pełni funkcję ministra obrony od początku listopada. - Kreml ma grube i wysokie mury, nie słyszy zaniepokojenia. Będzie odbierać tylko aktywne działania - uważa minister.

Wsparcie Ukrainy

Jak dodał, zapewniono go o trwających "bardzo poważnych konsultacjach między partnerami Sojuszu i UE o gotowości podjęcia bardzo zdecydowanych kroków wyprzedzających". Jak wskazał, chodzi o kroki polityczne i ekonomiczne oraz o pewną pomoc dla Ukrainy.

Ocenił także, że działania Rosji mają na celu przede wszystkim destabilizację wewnątrz Ukrainy, krajów NATO i UE.

Posłuchaj
00:55 11415202_1.mp3 Rosjanie zwiększają gotowość bojową w Donbasie - relacja Pawła Buszko (IAR) 

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także