more_horiz
Wiadomości

Ponure prognozy WHO: do wiosny na świecie możliwe kolejne 2,2 mln zgonów z powodu COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 15:45
Jak podaje WHO Europe, do wiosny w 53 państwach europejskich i środkowoazjatyckich może nastąpić 700 tys. zgonów z powodu COVID-19, a w skali świata bilans zgonów wskutek pandemii może wzrosnąć nawet o 2,2 mln.
WHO prognozuje: do wiosny 2022 r. na świecie możliwe kolejne 2,2 mln zgonów spowodowanych COVID-19
WHO prognozuje: do wiosny 2022 r. na świecie możliwe kolejne 2,2 mln zgonów spowodowanych COVID-19Foto: Thaiview/Shutterstock

Obecna sytuacja związana z pandemią COVID-19 w Europie i Azji Środkowej jest bardzo poważna. Przed nami trudna zima, ale nie powinniśmy być pozbawieni nadziei, ponieważ my wszyscy - rządy, służba zdrowia, osoby indywidualne - możemy podjąć zdecydowane działania w celu ustabilizowania sytuacji kryzysowej - powiedział dr Hans Henri P. Kluge, dyrektor WHO na region Europy.

WHO przypomina o szczepieniach

Europejskie Biuro Światowej Organizacji Zdrowia w Kopenhadze stwierdziło, że "dawka przypominająca szczepionki przeciw wirusowi SARS-Cov-2 powinna być uznana za priorytet w przypadku najbardziej wrażliwych grup - u osób z osłabionym układem odpornościowym, w populacji powyżej 60. roku życia oraz u pracowników służby zdrowia".

We wcześniejszych oświadczeniach centrala WHO z siedzibą w Genewie podkreślała konieczność sprawiedliwego podziału preparatów do szczepień, wskazując na trudności z dostępem do szczepionek w biedniejszych państwach.

Prognozy przewidują wysokie obłożenie łóżek w szpitalach

W obliczu 4,2 tys. zgonów dziennie, odnotowywanych w minionym tygodniu w regionie Europy i Azji Środkowej, WHO Europe wezwała społeczność międzynarodową do "szczepień, właściwego dbania o higienę i przestrzegania zasad dystansu społecznego".

"Możemy spodziewać się wysokiego lub skrajnego wysokiego obłożenia łóżek szpitalnych w 25 krajach oraz wysokiego lub skrajnie wysokiego zapotrzebowania na miejsca dla pacjentów na oddziałach intensywnej opieki medycznej (OIOM) w 49 z 53 krajów od dziś do 1 marca 2022 r." - ostrzega europejski oddział WHO.

Czytaj więcej:

ng

Zobacz także

Zobacz także