more_horiz
Wiadomości

Amerykanie wesprą militarnie Ukrainę? Pentagon: uważnie śledzimy ruchy rosyjskich wojsk

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 19:52
Jak podaje telewizja CNN, powołując się na źródła amerykańskiej administracji, Stany Zjednoczone rozważają przekazanie Ukrainie pakietu pomocy militarnej wobec zagrożenia rosyjską agresją. Amerykański pakiet obejmowałby zarówno doradztwo wojskowe jak i uzbrojenie.
USA przygotowują wsparcie militarne dla Ukrainy
USA przygotowują wsparcie militarne dla UkrainyFoto: Bumble Dee/Shutterstock

Według CNN Stany Zjednoczone rozważają wysłanie na Ukrainę doradców wojskowych oraz sprzętu. W skład pakietu pomocy militarnej miałyby wejść wyrzutnie kierowanych pocisków przeciwpancernych Javelin, systemy przeciwlotnicze a także moździerze. 

Pentagon rozważa także możliwość przekazania Ukrainie helikopterów MI-17, które miały być przekazane dla armii Afganistanu.

CNN zauważa jednak, że plan przekazania Ukrainie pakietu dodatkowego uzbrojenia może zostać zinterpretowany przez Moskwę jako eskalacja konfliktu na Ukrainie.

USA kontaktuje się z Europą

Tymczasem amerykańskie władze prowadzą konsultacje z europejskimi sojusznikami na temat potencjalnego pakietu sankcji gospodarczych wobec Moskwy w przypadku kolejnej inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę. Rzeczniczka Białego Domu określiła te kontakty mianem "intensywnych".

Przedstawiciele Pentagonu przyznają, że nie wiedzą jakie plany ma Rosja gromadząc przy ukraińskiej granicy znaczące siły. Zapewniają jednak, że bardzo uważnie śledzą ruchy rosyjskich wojsk. 

Stanowisko Kijowa ws. działań Rosji

Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow potwierdził, że NATO i kraje Zachodu przygotowują działania wyprzedzające, by nie dopuścić do wtargnięcia Rosji na Ukrainę.

Jak wskazał, rozmawiał na ten temat z ministrami obrony USA i Wielkiej Brytanii. Dodał także, że Ukraina z większym spokojem przyjmuje działanie Rosji przy jej granicy.

- Bardziej spokojnie odbieramy zagrożenie i ryzyko, bo my już do tego przywykliśmy. Ósmy rok z rzędu trwa ukraińsko-rosyjska wojna, więc wszystkie fakty wzrostu liczby sprzętu wzdłuż naszych granic nie są dla nas nowością, działo się tak przy każdych ćwiczeniach, które prowadzili nasi nieprzyjacielscy sąsiedzi - poinformował Ołeksij Reznikow.

Posłuchaj
00:55 11415735_1.mp3 USA przygotowują wsparcie militarne Ukrainy - relacja Marka Wałkuskiego (IAR) 

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także