more_horiz
Wiadomości

Bundestag: zawarto porozumienie. Jest nowa koalicja rządowa

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 12:32
Tygodnie negocjacji zaowocowały porozumieniem - socjaldemokratyczna SPD, Zieloni i liberalna FDP - ustaliły warunki umowy koalicyjnej nowego rządu Niemiec. Partyjni liderzy koalicji zapowiedzieli przedstawienie szczegółów.
Socjaldemokratyczna SPD, Zieloni i liberalna FDP - doszły do porozumienia w sprawie umowy koalicyjnej nowego rządu Niemiec.
Socjaldemokratyczna SPD, Zieloni i liberalna FDP - doszły do porozumienia w sprawie umowy koalicyjnej nowego rządu Niemiec. Foto: Forum/FlashPic

Wcześniej odbędzie się ostatnia sesja głównej rundy negocjacyjnej z udziałem trzech stron uczestniczących w tworzeniu koalicji rządowej.

W tygodniu rozpoczynającym się 6 grudnia obecny wicekanclerz Olaf Scholz (SPD) ma zostać wybrany na szefa rządu federalnego - informuje telewizja ARD.

Konsultacje między socjaldemokratami, Zielonymi i liberałami na temat utworzenia rządu rozpoczęły się 21 października.

Dopiero we wtorek przywódcy partyjni i sekretarze generalni tych trzech ugrupowań osiągnęli porozumienie w budzącej kontrowersje kwestii ochrony klimatu. Według informacji ARD w umowie koalicyjnej ma być zapisana masowa rozbudowa sektora energii odnawialnych. Koalicja bierze również pod uwagę rok 2030 jako termin wycofania się z węgla - byłoby to osiem lat wcześniej, niż dotąd planowano.

We wrześniowych wyborach do Bundestagu zwyciężyła SPD.

Wraz z utworzeniem nowego rządu federalnego skończą się po 16 latach rządy kanclerz Angeli Merkel, która nie wystartowała w wyborach 26 września.


Posłuchaj
00:51 11416841_1.mp3 Niemcy: SPD, FDP i Zieloni przedstawią umowę koalicyjną - relacja Wojciecha Osińskiego (IAR)

 

Czytaj także:


es

Zobacz także

Zobacz także