more_horiz
Wiadomości

Nowy wariant koronawirusa. Londyn zamyka granicę dla sześciu krajów

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 13:25
- Jesteśmy zaniepokojeni, to może być zagrożenie dla zdrowia publicznego - tak brytyjski minister zdrowia mówi o nowym wariancie koronawirusa. Wykryto go w południowej Afryce. Sajid Javid w trybie awaryjnym przemawiał w Izbie Gmin i ostrzegł posłów, że choć wciąż potrzebnych jest więcej danych, to są sygnały, że nowy wariant może być najgroźniejszym z dotychczasowych.
Nowy wariant koronawirusa wykryto w południowej Afryce
Nowy wariant koronawirusa wykryto w południowej AfryceFoto: Shutterstock/Evgenia Parajanian

- Pierwsze dane wskazują, że ten wariant może przenosić się łatwiej niż delta, a nasze obecne szczepionki mogą być mniej efektywne. Co więcej - wariant może też mieć wpływ na skuteczność jednej z naszych głównych terapii, z użyciem Ronapreve - mówił minister.

Dodał, że w tej sytuacji szczepienia "nie mogą być już istotniejszą sprawą" i stanowią podstawowy środek spowalniania ewentualnej kolejnej fali.

Część mieszkańców Afryki z zakazem wstępu

Londyn zamknął granice przed przybyszami z sześciu krajów Afryki. Z Botswany czy RPA na Wyspy mogą się dostać tylko obywatele i mieszkańcy Królestwa, pod warunkiem, że przejdą potem kwarantannę w hotelu. Rząd zapewnia, że w Królestwie nie ma jeszcze żadnego przypadku nowego wirusa. Ale minister transportu Grant Shapps przyznał w BBC, że jeśli pierwsze sygnały o wysokiej zakaźności wariantu się potwierdzą, to środki te tylko spowolnią jego rozprzestrzenianie się wariantu.

- Jeśli ma trafić do każdego zakątka świata, to i tak trafi - stwierdził polityk, dodając, że zyskany czas można przeznaczyć na przyśpieszenie szczepień i przygotowanie strategii.

Posłuchaj
00:16 11421383_1.mp3 Brytyjki minister zdrowia: pierwsze dane wskazują, że ten wariant może przenosić się łatwiej niż delta, a nasze obecne szczepionki mogą być mniej efektywne. Co więcej - wariant może też mieć wpływ na skuteczność jednej z naszych głównych terapii, z użyciem Ronapreve (IAR)

koz

Zobacz także

Zobacz także