more_horiz
Wiadomości

Czy w państwach UE nastąpi zawieszenie lotów do południowej Afryki? Nowy wariant koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 18:45
Jak informuje portal Polak Za Granicą w związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa B.1.1.529, w najbliższym czasie będą wstrzymywane loty do państw Unii Europejskiej z państw regionu Afryki południowej: Botswany, Eswatini (dawniej Suazi), Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe. 
Ursula von der Leyen zaproponowała dzisiaj krajom członkowskim UE wstrzymanie lotów do i z południowej Afryki
Ursula von der Leyen zaproponowała dzisiaj krajom członkowskim UE wstrzymanie lotów do i z południowej AfrykiFoto: shutterstock.com

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaproponowała dzisiaj krajom członkowskim wstrzymanie lotów do i z południowej Afryki. Ma to powstrzymać rozprzestrzenianie się nowego wariantu koronawirusa B.1.1.529., który po raz pierwszy pojawił się w tamtym regionie.

"Aby Europa działała razem"

Ursula von der Leyen podkreśliła, że władze Unii bardzo poważnie traktują informacje o nowym wariancie patogenu. - Jest ważne, aby wszyscy w Europie działali razem, szybko i zdecydowanie - powiedziała przewodnicząca.

Komisja Europejska proponuje dziś krajom członkowskim wprowadzenie nadzwyczajnego zawieszenia lotów do i z państw południowej Afryki i innych krajów, w których pojawił się ten wariant. Ma to ograniczyć jego rozprzestrzenianie się. Podróże do tych krajów powinny zostać zawieszone, dopóki nie będziemy wiedzieć jasno, jakie zagrożenie stwarza nowy wariant - mówiła Ursula von der Leyen.

Nowy wariant 

W RPA wykryto dotąd co najmniej 77 przypadków, ale mutacja trafiła także do Botswany i do Hongkongu. Naukowcy nadali nowemu wariantowi jedynie specjalistyczną nazwę (B.1.1.529), ale wkrótce oficjalną nazwę ma ogłosić WHO.

Informacja o nowym wariancie sprawiła, że część krajów zamknęła granice dla podróżnych z RPA. Taką decyzję podjęła m.in. Wielka Brytania. Brytyjczycy zawiesili loty z sześciu krajów Afryki: RPA, Namibii, Lesotho, Botswany, Eswatini (dawniej: Suazi) i Zimbabwe. Ci, którzy przybędą na Wyspy promem, muszą przejść obowiązkową, dziesięciodniową kwarantanną w hotelu, nawet jeśli się zaszczepili. Z kolei Izrael nie tylko nie wpuszcza mieszkańców RPA, lecz także zabronił swoim obywatelom wyjazdów do tego kraju.

Eksperci obawiają się, że mutant może zagrozić mozolnemu wychodzeniu z pandemii. Podkreślają jednak, że nie znamy jeszcze odpowiedzi na kluczowe pytania, na przykład o to, czy wariant rzeczywiście jest w stanie zdominować Deltę i rozprzestrzenić się na masową skalę.

Czytaj więcej:

Zobacz także: Wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska w Programie 1 Polskiego Radia

nj


Zobacz także

Zobacz także