more_horiz
Wiadomości

Nowy wariant koronawirusa sparaliżuje świat? Europa wstrzymuje loty z RPA

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2021 01:10
Unia Europejska wstrzymała loty z Republiki Południowej Afryki. To właśnie tam wykryto nowy, prawdopodobnie znacznie bardziej agresywny wariant koronawirusa. Eksperci twierdzą jednak, że jest już za późno, by powstrzymać roznoszenie się patogenu po świecie.
Eksperci z Republiki Południowej Afryki i Wielkiej Brytanii cytowani przez BBC News, ocenili, że nowy wariant kronawirusa, który pojawił się w Afryce, jest niepokojący, ale za wcześnie na ocenę, na ile jest groźny i czy wyprze Deltę.
Eksperci z Republiki Południowej Afryki i Wielkiej Brytanii cytowani przez BBC News, ocenili, że nowy wariant kronawirusa, który pojawił się w Afryce, jest niepokojący, ale za wcześnie na ocenę, na ile jest groźny i czy wyprze Deltę. Foto: shutterstock.com/CatwalkPhotos

Na wieść o wykryciu nowego wariantu koronawirusa Komisja Europejska zaproponowała, aby zawiesić wszystkie loty z Republiki Południowej Afryki. Bruksela poinformowała później, że kraje Wspólnoty zgodziły się na takie rozwiązanie. Jeszcze przed jego wprowadzeniem około 600 osób, które przyleciały z RPA, przez kilka godzin czekały na testowanie na lotnisku w Amsterdamie.

Również Stany Zjednoczone wstrzymały przyjmowanie osób z RPA, ale także z siedmiu innych krajów na południu Afryki, gdzie jest bardzo prawdopodobne, że patogen również już trafił.

Groźniejszy niż Delta

Eksperci twierdzą, że jest już za późno, by powstrzymać rozchodzenie się nowego wariantu wirusa. Jest on już obecny między innymi w Izraelu i w Belgii, a władze sanitarne Unii Europejskiej twierdzą, że wkrótce będzie w całej Europie.

Światowa Organizacja Zdrowia na specjalnym, pilnym posiedzeniu zaklasyfikowała nowy patogen jako groźny. Dokładne skutki działania wariantu nazwanego Omikronem nie są jeszcze znane. Przypuszcza się jednak, że jest on znacznie groźniejszy od wariantu Delta. Badania prowadzą naukowcy z kilku ośrodków na świecie.

Posłuchaj
00:44 11422671_1.mp3 Europa wstrzymuje loty z RPA. Informacje w tej sprawie zebrał Wojciech Cegielski (IAR)

Czytaj także:

Czytaj także:
kanada free 1200 kanada flaga free 1200.jpg
Kanada obawia się nowego wariantu koronawirusa. Jest zakaz wjazdu dla 7 państw

Zobacz także:

jbt

Zobacz także

Zobacz także