more_horiz
Wiadomości

"Omikron ma bezprecedensową liczbę mutacji". WHO o nowym wariancie koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 11:15
- Omikron stwarza bardzo wysokie globalne zagrożenie o potencjalnie poważnych konsekwencjach - oceniła nowy wariant koronawirusa Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Wariant wykryto do tej pory m.in. w Wielkiej Brytanii, Holandii, Danii, Francji, w Niemczech, Kanadzie, Izraelu i Australii.
Ponad 10 proc. pasażerów lotu z RPA do Holandii było zakażonych koronawirusem
Ponad 10 proc. pasażerów lotu z RPA do Holandii było zakażonych koronawirusemFoto: PAP/EPA/LAURENS BOSCH

- Omikron ma bezprecedensową liczbę mutacji kolców, mogącą potencjalnie wpływać na dalszy rozwój pandemii COVID-19 - zauważa WHO, która w ramach doradztwa technicznego ponowiła apel do państw członkowskich ONZ o "przyspieszenie akcji szczepień w grupach o wysokim priorytecie" i "zapewnienie planów łagodzenia skutków pandemii".

Eksperci WHO dodali, że konieczne są dalsze badania, by ustalić w jakim stopniu Omikron może być w stanie wymykać się działaniu dotychczas dostępnych szczepionek. Dodano, że nie jest też na razie jasne, jaki poziom odporności na infekcję Omikronem wytwarza organizm, który przebył wcześniejsze zakażenie COVID-19 wywołane innym szczepem koronawirusa.

Czytaj także:

WHO poinformowała, że "u osób zaszczepionych przeciw COVID-19 możliwe są przypadki zakażenia, ale najpewniej w niewielkiej i przewidywalnej liczbie".

Już nie tylko w RPA

Kolejne kraje informują o wykryciu najnowszego wariantu koronawirusa. Unia Europejska zawiesiła loty z Republiki Południowej Afryki, która jako pierwsza informowała o zidentyfikowaniu odmiany Omikron. Izrael i Japonia całkowicie zamknęły granice dla obcokrajowców.

Posłuchaj
00:52 11425504_1.mp3 Naukowcy z RPA podkreślają, że ograniczenie lotów nie będzie skuteczne, bo Omikron już dostał się na kilka kontynentów. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR) 

Wariant Omikron wykryto do tej pory między innymi w Wielkiej Brytanii, Holandii, Danii, Francji, w Niemczech, Kanadzie, Izraelu i Australii. Po tym, jak w ubiegłym tygodniu w RPA poinformowano o nowym wariancie kraje Unii Europejskiej zakazały przylotów z tego kraju, a Stany Zjednoczone wstrzymały samoloty z RPA i siedmiu innych państw Afryki.

Czytaj także:

Prezydent RPA Cyril Ramaphosa oświadczył, że taki zakaz jest niesprawiedliwy i zaapelował o zniesienie sankcji. Naukowcy z tego kraju podkreślają z kolei, że ograniczenie lotów nie będzie skuteczne, bo Omikron już dostał się na kilka kontynentów.

Wariant klasyfikowany jako "groźny"

Nie wiadomo na razie, jak bardzo groźny jest nowy wariant SARS-CoV-2. Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że ma on znacznie więcej mutacji niż wariant Delta, ale nie jest pewne, czy są one agresywne. Na razie sklasyfikowała Omikron jako "groźny", ale dokładne badania mogą zająć około dwóch tygodni.

Nowy wariant został wykryty w ubiegłym tygodniu w jednej z najludniejszych prowincji w Republice Południowej Afryki. Według miejscowych lekarzy, objawy wirusa przypominały zwykłe przeziębienie, a pacjenci nie wymagali pobytu w szpitalu. Podejrzenia, że Omikron może być groźny, pojawiły się kilka dni później, gdy okazało się, że ma on dwukrotnie więcej mutacji w swoim obrębie niż dotychczas najgroźniejszy wariant Delta.

Zobacz także: Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w Programie 1 Polskiego Radia

st

Zobacz także

Zobacz także