more_horiz
Wiadomości

Przełom w walce z Omikronem? Hongkońscy badacze wyizolowali nowy wariant wirusa

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 12:55
- Istniejące szczepionki przeciw COVID-19 będą mniej skuteczne przeciwko wariantowi koronawirusa Omikron, choć obecnie nie wiadomo, w jakim stopniu – ocenił hongkoński badacz Kelvin To, członek zespołu, który jako pierwszy w Azji wyizolował nowy wariant wirusa.
Jak twierdzą badacze wyizolowanie wirusa to zaledwie pierwszy krok w pilnych badaniach nad tym wariantem
Jak twierdzą badacze wyizolowanie wirusa to zaledwie pierwszy krok w "pilnych badaniach nad tym wariantem"Foto: Gorodenkoff/ Shutterstock

Dokonanie mikrobiologów z Uniwersytetu Hongkońskiego (HKU) opisują w środę miejscowe media. Według dziennika "South China Morning Post" jest to "kliniczny przełom" który wspomoże międzynarodowe wysiłki na rzecz stworzenia szczepionki przeciwko nowemu wariantowi.

- Ten wariant ma wszelkie cechy poprzednich mutacji i więcej. Sądzę, że (dostępne szczepionki) nie będą (przeciwko niemu) równie skuteczne, ale obecnie ciężko przewidzieć, jak bardzo skuteczność się obniży – powiedział To, dziekan wydziału mikrobiologii na HKU.

"Pierwszy krok w pilnych badaniach"

- Ciężko powiedzieć, czy szczepionki będą całkowicie nieskuteczne, czy ich skuteczność obniży się o 20, czy 40 proc.  dodał badacz.

Kierujący zespołem mikrobiolog Yuen Kwok-yung zaznaczył, że wyizolowanie wirusa to zaledwie pierwszy krok w "pilnych badaniach nad tym wariantem". Naukowcy chcą teraz poszerzyć te badania, by ocenić zaraźliwość i patogeniczność Omikrona, a także jego zdolność do wymijania obrony immunologicznej 0 podał portal Hongkong Free Press.

W Hongkongu potwierdzono do tej pory trzy zakażenia Omikronem. Władze regionu zaostrzyły restrykcje wjazdowe wobec podróżnych z krajów południa Afryki oraz państw, w których wykryto infekcje nowym wariantem.

Zobacz też: wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w Programie 1 Polskiego Radia

koz

Zobacz także

Zobacz także