more_horiz
Wiadomości

Koronawirus na Łotwie. Potwierdzono pierwsze zakażenia omikronem

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 11:37
Według informacji z łotewskiego laboratorium w kraju tym potwierdzono dwa zakażenia nowym wariantem koronawirusa - omikronem. Patogen prawdopodobnie jest już obecny także w Estonii.
Łotwa: wykryto pierwsze zakażenia Omikronem
Łotwa: wykryto pierwsze zakażenia OmikronemFoto: E photographer/Shutterstock

Informację o wykryciu na Łotwie wariantu omikron przekazało laboratorium, które przeprowadziło badanie. Władze nie podają jednak na razie żadnych szczegółów na ten temat. Wiadomo jedynie, że próbki pobrano w sobotę na lotnisku w Rydze i że prowadzone są dalsze badania.

Rano estoński nadawca publiczny ERR poinformował, że również w Estonii prawdopodobnie wykryto pierwsze dwa przypadki zakażenia omikronem. Próbki, w których stwierdzono mutację charakterystyczną dla tego wariantu patogenu, pobrano od osób podróżujących z Dubaju i z Republiki Południowej Afryki. Są one obecnie poddawane dalszej analizie, aby ostatecznie potwierdzić, że chodzi właśnie o ten rodzaj koronawirusa.

Ostatniej doby na Łotwie odnotowano 230 nowych zakażeń koronawirusem. To o jedną trzecią mniej niż przed tygodniem. Liczba nowych przypadków COVID-19 spada również w Estonii. W poniedziałek poinformowano o wykryciu 240 zakażeń; przed tygodniem zachorowało tam 311 osób.

Nowy wariant koronawirusa

Wariant omikron został wykryty na początku listopada w Botswanie, a następnie w RPA, gdzie zaczął się bardzo szybko rozprzestrzeniać. 26 listopada Światowa Organizacja Zdrowia określiła go, jako tzw. Variant of Concern, czyli budzący obawy.

Do tej grupy zaliczane są warianty SARS-CoV-2 bardziej zaraźliwe lub omijające odporność organizmu po szczepieniu, lub przechorowaniu COVID-19. Poprzednim umieszczonym w tej kategorii wariantem koronawirusa był dominujący obecnie na świecie wariant delta.

Do tej pory wariantu omikron nie stwierdzono w Polsce, ale wykryto go m.in. w Wielkiej Brytanii, Danii, Hiszpanii i Portugalii, Holandii, Austrii, Szwecji i w Niemczech.

Zobacz także: Waldemar Kraska w Programie 1 Polskiego Radia

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także