more_horiz
Wiadomości

"Możemy użyć go jako formy nacisku na Rosję". Nowy kanclerz Niemiec o Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 20:25
W wystąpieniu po zaprzysiężeniu na kanclerza Niemiec Olaf Scholz odniósł się do kwestii Nord Stream 2. Polityk SPD zaznaczył, że Berlin może jej użyć jako formy nacisku na Rosję w przypadku naruszenia przez Moskwę integralności terytorialnej Ukrainy.
Olaf Scholz zaznaczył, że Berlin może jej użyć jako formy nacisku na Rosję w przypadku naruszenia przez Moskwę integralności terytorialnej Ukrainy
Olaf Scholz zaznaczył, że Berlin może jej użyć jako formy nacisku na Rosję w przypadku naruszenia przez Moskwę integralności terytorialnej UkrainyFoto: PAP/EPA/CLEMENS BILAN / POOL

W rozmowie z telewizją dziennika "Die Welt" kanclerz Olaf Scholz skomentował wypowiedź swojego poprzednika i partyjnego kolegi Gerharda Schrödera, który stwierdził, że uruchomienie gazociągu Nord Stream 2 leży w interesie Niemiec i nie powinno być odwlekane.

Nord Stream 2. Konsekwencje dla Rosji

Kanclerz Scholz powiedział, że w przypadku inwazji na Ukrainę Rosja musi się liczyć z konsekwencjami. - Nasze stanowisko jest jasne. Chcemy, by wszyscy szanowali integralność granic. Wiadomo, że byłyby konsekwencje, jeśli granice zostaną naruszone - oświadczył. Polityk SPD wyraził nadzieję, że Rosja nie zaatakuje Ukrainy.

Media przypominają, że USA rozważają nałożenie kolejnych sankcji na spółkę Nord Stream 2. Pierwsza nitka niemiecko-rosyjskiego rurociągu została już wypełniona gazem i czeka jeszcze na certyfikację regulatora w Niemczech.

Posłuchaj
00:49 11444039_1.mp3 Kanclerz Niemiec O. Scholz: Nord Stream 2 jako instrument nacisku w sprawie Ukrainy (Wojciech Osiński/IAR)

Wstrzymanie działania Nord Stream 2

Wypowiedź nowego kanclerza Niemiec potwierdza doniesienia ze Stanów Zjednoczonych, które podała Polska Agencja Prasowa. Przedstawiciele administracji prezydenta Joe Bidena przekazali kongresmenom, że nowe władze Niemiec zapewniły, iż zatrzymają gazociąg Nord Stream 2 w razie rosyjskiej inwazji na Ukrainę - powiedziało PAP źródło w Kongresie USA.

Jednocześnie projekt nowych amerykańskich sankcji zniknął z nowej wersji projektu budżetu obronnego. - Administracja jasno powiedziała kongresmenom, że doszli do porozumienia z Niemcami. Jeśli Rosja zaatakuje, to będzie koniec NS2 - powiedziało PAP źródło w Kongresie. 

Czytaj także:

dz

Zobacz także

Zobacz także