more_horiz
Wiadomości

"Musimy wzmocnić nasz mur ochronny". Wielka Brytania zachęca do szczepień trzecią dawką

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2021 03:33
Premier Boris Johnson ogłosił, że wszyscy dorośli mieszkańcy Wielkiej Brytanii mają przed końcem tego roku mieć możliwość przyjęcia dawki przypominającej szczepionki przeciw COVID-19. 
Do końca roku dawka przypominająca ma być zaoferowana wszystkim dorosłym
Do końca roku dawka przypominająca ma być zaoferowana wszystkim dorosłymFoto: PAP/EPA/FEHIM DEMIR

Do tej pory wyznaczoną przez rząd datą na osiągnięcie tego celu był 31 stycznia 2022 r., ale z racji rozprzestrzeniającego się coraz szybciej wariantu omikron Johnson powiedział, że trzeba zwiększyć tempo podawania dawek przypominających.

Wcześniej w niedzielę poziom zagrożenia koronawirusowego został podniesiony z trzeciego na czwarty w pięciostopniowej skali, a także poinformowano o tym, że liczba wykrytych zakażeń wariantem omikron wzrosła w ciągu ostatniej doby o rekordowe 1239 i łącznie potwierdzono ich już 3137.

- Obawiam się, że stoimy teraz w obliczu sytuacji kryzysowej w naszej walce z nowym wariantem omikron i musimy pilnie wzmocnić nasz mur ochronny w postaci szczepionki, aby utrzymać bezpieczeństwo naszych przyjaciół i bliskich. Wiemy z gorzkiego doświadczenia, jak rozwijają się te krzywe wykładnicze - mówił Johnson w przemówieniu.

- Nikt nie powinien mieć żadnych wątpliwości: nadchodzi fala omikronu i obawiam się, że teraz jest jasne, że dwie dawki szczepionki po prostu nie wystarczą, aby zapewnić poziom ochrony, którego wszyscy potrzebujemy. Ale dobrą wiadomością jest to, że nasi naukowcy są pewni, że trzecią dawką - dawką przypominającą - wszyscy możemy przywrócić nasz poziom ochrony - podkreślił.

Wymagający cel

Johnson przyznał, że zrealizowanie tego celu będzie wymagało "nadzwyczajnego wysiłku" i w związku z tym niektóre wizyty lekarskie będą musiały zostać przełożone do nowego roku, ale wyjaśnił, że fala zakażeń spowodowana wariantem omikron przytłoczy służbę zdrowia i liczba odwołanych wizyt w nowym roku będzie jeszcze większa.

Aby udało się osiągnąć cel, do pomocy włączy się wojsko oraz wolontariusze, otwarte zostaną nowe punkty szczepień, a w istniejących wydłużone będą godziny otwarcia.

Od środy wszyscy dorośli w Anglii, którzy drugą dawkę dostali przynajmniej trzy miesiące temu, będą mogli zapisywać się na dawkę przypominającą. Także w nadchodzącym tygodniu taką samą możliwość będą mieli mieszkańcy pozostałych części Zjednoczonego Królestwa.

Czytaj także:
covid poroze 1200 pap.jpg
Święta za granicą? Sprawdź, jakie zasady podróżowania obowiązują w Europie

Do soboty włącznie w całym kraju dawkę przypominającą przyjęło 23,1 mln osób, co stanowi 40,2 proc. mieszkańców powyżej 12. roku życia. Sobota była rekordowym dniem do tej pory - otrzymało ją 530 tys. osób.

Czytaj także:

jbt

Zobacz także

Zobacz także