more_horiz
Wiadomości

Kolchicyna pomoże w walce z COVID-19? Antyczny lek ma szansę zmniejszyć śmiertelność o połowę

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 15:12
Lek otrzymywany z szafranu, który stosowali starożytni Grecy, może zwiększyć skuteczność leczenia pacjentów z silnymi objawami choroby COVID-19. Ponadto, jak wynika z badań prof. Ami Schattnera z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, kolchicyna może pomóc zmniejszyć śmiertelność nawet o połowę.
Kolchicyna, lek używany przez antycznych Greków i Egipcjan, może pomóc w walce z COVID-19
Kolchicyna, lek używany przez antycznych Greków i Egipcjan, może pomóc w walce z COVID-19Foto: PAP/AA/ABACA

Kolchicyna, lek używany przez antycznych Greków i Egipcjan, jest jednym z niewielu środków, które przetrwały tysiące lat i nadal używane są w nowoczesnej medycynie do leczenia stanów zapalnych wywołanych przez dnę moczanową oraz Rodzinnej Gorączki Śródziemnomorskiej (FMF), która jest szczególnie powszechna wśród mieszkańców Izraela pochodzenia północnoafrykańskiego.

Zmniejszenie śmiertelności o połowę

Prof. Ami Schattner poinformował, że przeprowadzono dotąd cztery badania na 6 tys. pacjentów chorujących na COVID-19, z których każde pokazało "znaczącą poprawę stanu zdrowia u osób ciężko przechodzących chorobę oraz, co najważniejsze, zmniejszenie śmiertelności nawet o połowę" po terapii kolchicyną. Lek testowano dotąd w Kanadzie, Grecji, RPA, Hiszpanii oraz Brazylii.

- Lek jest tani, potrzebna jest niewielka dawka półmiligramowa dziennie, a jego stosowanie zostało już wprowadzone, czyniąc kolchicynę ważnym odkryciem, które może znacząco przyczynić się do zmniejszenia śmiertelności wśród chorych na COVID-19, jeśli wyniki będą potwierdzone w dalszych badaniach - powiedział profesor.

"Nie mamy nic do stracenia"

- Jedynym zanotowanym efektem ubocznym terapii jest występująca u niektórych pacjentów biegunka. Około 10 proc. przyjmujących kolchicynę osób rezygnuje z terapii z tego właśnie powodu - dodał Schattner.

Zdaniem profesora potrzebne są dalsze badania kliniczne, aby potwierdzić wyniki wstępne. - Nie widzę jednak powodu, aby lek nie mógł być stosowany teraz. Używając go, pacjenci mogą zyskać naprawdę wiele, nie mając nic do stracenia - wskazał.

Czytaj również:

Zobacz także: minister zdrowia Adam Niedzielski w "Sygnałach dnia"

kp

Zobacz także

Zobacz także